Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Μπασκόνια 76-67 (vid)

Αρμάνι Μιλάνο – Μπασκόνια 76-67 (vid)

tonut armani baskonia jpg

Η αποδεκατισμένη Αρμάνι κέρδισε την Μπασκόνια

Η Αρμάνι Μιλάνο μπορεί να παρατάχθηκε με πολλές απουσίες απέναντι στην Μπασκόνια, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 76-67. Οι Ιταλοί ήταν ψυχωμένοι από το ξεκίνημα και χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Οι Βάσκοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί.

Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και γρήγορα πήρε διψήφιο προβάδισμα στο παιχνίδι (16-6). Ο Βόιγκτμαν συνέχισε να σκοράρει με κάθε τρόπο (8 πόντοι) και οι Ιταλοί διατήρησαν εύκολα τα ηνία στο σκορ (20-12). Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Ο Τονούτ πήρε τη σκυτάλη και με 6 σερί πόντους έστειλε τη διαφορά στους 14 (26-12). Η Μπασκόνια έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει, ήταν άστοχη (1/7 τρίποντα), ενώ είχε και 8 λάθη!

Οι Βάσκοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση (26-18), αλλά το σερί 6-0 που έτρεξαν δεν ήταν αρκετό. Η Αρμάνι είχε τις λύσεις, κυρίως έξω από τα 6,75μ., και χωρίς πρόβλημα κράτησε σε απόσταση την Μπασκόνια (34-18). Ο Νικολό Μέλι έκανε τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους 16 πόντους του έστειλε τους Ιταλούς στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 15 πόντων (46-31).

Η αποδεκατισμένη Αρμάνι δεν αντιμετώπισε πρόβλημα ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Συνεχώς διατηρούσε μία διαφορά άνω των 15 πόντων, με την Μπασκόνια να περιορίζεται στο -12 στο φινάλε της περιόδου (60-48). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι. Οι Ιταλοί ήταν κυρίαρχοι και πήραν τελικά τη νίκη με 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 46-31, 60-48, 76-67

Ερμής Αργυρούπολης: Παρέμεινε στον πάγκο ο Γκαναβίας (pic)

Συνεχίζει στον πάγκο του Ερμή Αργυρούπολης ο Γκαναβίας Στον πάγκο του Ερμή Αργυρούπολης θα…