Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Μπασκόνια 81-88 (vid)

Βιλερμπάν – Μπασκόνια 81-88 (vid)

Μάρκους Χάουαρντ

Ο Μάρκους Χάουαρντ «λύγισε» τη Βιλερμπάν.

Με ηγέτη τον Μάρκους Χάουαρντ, η Μπασκόνια επιβλήθηκε της Βιλερμπάν με 88-81, για την 9η αγωνιστική της Euroleague.

Ασταμάτητη από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν η Βιλερμπάν, με την Μπασκόνια να προσπαθεί να ακολουθήσει και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 30-20.

Στο ίδιο μομέντουμ συνέχισε και η 2η περίοδος, πηγαίνοντας στο +16  η διαφορά (39-23, 12’). Οι Βάσκοι αντέδρασαν και με τον Χάουαρντ και τον Κοστέλο μείωσαν τη διαφορά στους +7 (49-42).

Η Βιλερμπάν επανήλθε στην επανάληψη με +12 (54-42), διατηρώντας τη διψήφια διαφορά της (58-48), μέχρι το 23’. Η Μπασκόνια με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και με σερί 11-0 πήρε ξανά τα ηνία του σκορ (58-59). Το παιχνίδι από εκεί και ύστερα πήρε την κατηφόρα για τη γαλλική ομάδα, με την 3η περίοδο να λήγει στο +8 (65-73).

Με τους φιλοξενούμενους να κατεβάζουν ρυθμούς, η Βιλερμπάν το εκμεταλλεύτηκε και ισοφάρισε με 79-79 στο 36΄. Με τους Κοστέλο και Χάουαρντ, η Μπασκόνια έτρεξε ένα σερί 9-0 (79-87), παίρνοντας τη νίκη με 81-88.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 49-42, 65-73, 81-88.