Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης- Βίρτους Μπολόνια 100-74 (vid)

Ρεάλ Μαδρίτης- Βίρτους Μπολόνια 100-74 (vid)

Έντι Ταβάρες

Με τον Ταβάρες για «οδηγό», η Ρεάλ δεν έχει «φρένα».

Ασταμάτητη είναι η Ρεάλ Μαδρίτης… Κέρδισε με ευκολία και τη Βίρτους Μπολονία με 100-74, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία της στη φετινή  διοργάνωση.

Κορυφαίος παίκτης για τους γηπεδούχους ήταν ο Έντι Ταβάρες, ο οποίος μέτρησε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 2 μπλοκ σε 23’59” συμμετοχής.

Με άκρως ανταγωνιστική διάθεση μπήκαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ (17-17), με τον Έντι Ταβάρες να μετράει μέσα σε 9 λεπτά. 11 πόντους και 3 ριμπάουντ. Η 1η περίοδος έκλεισε με 26-27, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν 7/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ ( 1 επιθετικά – 6 αμυντικά), 8 ασίστ, 1 λάθος, ενώ αντίστοιχα η Βίρτους μετρούσε 8/12 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ ( 2 επιθετικά – 5 αμυντικά), 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι δύο εύστοχες βολές του Μάριο Χεζόνια στο 11:57” έφεραν αρχικά το παιχνίδι σε μία ισορροπία (29-29), ενώ τη συνέχεια την έδωσαν ο Γιούλ και ο Ταβάρες (40-31). Ο ψηλός από το Πράσινο Ακρωτήρι είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 14 λεπτά συμμετοχής για 24 μονάδες στο ranking. Η ισπανική ομάδα έφυγε για τα αποδυτήριά με +16 (53-57).

Ο ψηλός από το Πράσινο Ακρωτήρι κάνει ζημιά…

Οι γηπεδούχοι είχαν στα χέρια τους το παιχνίδι, με την φιλοξενούμενη ομάδα να ψάχνει λύσεις στο παρκέ. Η αναμέτρηση άρχισε να πλευρίζει, αφού η διαφορά είχε φτάσει στους +25 (90-65 στο 37’). Οι Μαδριλένοι έφτασαν στην επικράτηση, συνεχίζοντας το αήττητο σερί τους (100-74).

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 53-37, 68-51, 100-74.

Δείτε εδώ το στατιστικό του αγώνα.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: Συγκινημένος ο Πόρτερ μετά τη λήξη του ματς

Συγκινήθηκε ο Πόρτερ μετά το ΠΑΟΚ- Παναθηναϊκός. Ο Παναθηναϊκός αν και δυσκολεύτηκε νίκησε…