Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Μονακό 91-75 (vid)

Ρεάλ Μαδρίτης – Μονακό 91-75 (vid)

Ρεάλ Μαδρίτης -Μονακό

Εύκολο έργο για τη Ρεάλ…

Η Ρεάλ Μαδρίτης παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, επικράτησε της Μονακό με 91-75 για την 9η αγωνιστική της Euroleague, συνεχίζοντας έτσι την αήττητη πορεία της. Κοντά στο σκορ από το ξεκίνημα ήταν οι δύο ομάδες (8-8), με το δεκάλεπτο να κυλάει πόντο – πόντο. Η Ρεάλ με τους Μούσα και Ταβάρες, αρχικά έχτισε μια διαφορά των +10 πόντων και στην συνέχεια έκλεισε την 1η περίοδο με 30-20.

Στο ίδιο μομέντουμ συνεχίστηκε και η 2η περίοδος, με τους Ισπανούς να φτάνουν τη διαφορά ως και τους +15 (40-33). Η Ρεάλ μετρούσε 10/11 δίποντα, 7/14 τρίποντα , 12/13 βολές, 18 ριμπάουντ ( 18 αμυντικά), 17 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη, 3 μπλοκ. Σε αντίθεση με τη Μονακό που μετρούσε 8/23 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 9/9 βολές, 13 ριμπάουντ (3 επιθετικά – 10 αμυντικά), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη. Το ημίχρονο έκλεισε με 53-39.

«Σφίγγουν τα λουριά» οι Ισπανοί

Με τα δύο έυστοχα σουτ του Φακούντο Καμπάτσο άνοιξε το Β΄μέρος της αναμέτρησης (61-45), με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν λύσεις για να ανατρέψουν την κατάσταση. Φακούντο και Γιούλ είχαν πάρει το παιχνίδι στα χέρια τους, οι γηπεδούχοι έκλεισαν την 3η περίοδο με +30 (80-30).

Τελική ευθεία… Η Ρεάλ κατέβασε την ταχύτητα, με τον Τσους Ματέο να ανοίγει το rotation και τη Μονακό να «ροκανίζει» τη διαφορά μέχρι το τελικό 91-75.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 53-39, 80-50, 91-75

Μπούρσασπορ – Φενέρμπαχτσε 112-116

Χωρίς έξι βασικούς της παίκτες, πανηγύρισε το διπλό η Φενέρμπαχτσε. Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσ…