Κεντρική Ψαγμένα Παναθηναϊκός – Μέχελεν 80-84

Παναθηναϊκός – Μέχελεν 80-84

Άννα Νίκη Σταμολάμπρου Παναθηναϊκός

Δεύτερη εντός έδρας ήττα για τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μέχελεν για την 4η αγωνιστική του Eurocup women, σε ένα παιχνίδι το οποίο κρατούσε στα… χέρια του έως τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Κορυφαία για τις «πράσινες» η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου (18π.) και ακολούθησαν οι Τζάζμιν Τζόουνς (17π.-6ρ.-5ασ.-3κλ.), Κόρτνι Ρέιντζ (15π.-6ρ.) και Αντριάνα Τσβίτκοβιτς (10π.).

Για τη Βέλγικη ομάδα ξεχώρισαν οι Κάθριν Ρις (21π.-11ρ.), Ρέι Μπάρελ (20π.), Χέλεϊν Ναουβέλαρς (15π.).
Ο Παναθηναϊκός με εκπληκτική επιθετική λειτουργία ήταν κυρίαρχος του αγώνα στο ξεκίνημα και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 29 πόντους (29-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο με καλή διαχείριση οι γηπεδούχες προηγήθηκαν ακόμα και με +12 και το ημίχρονο τελείωσε στο +9 (50-41).

Στο δεύτερο μισό η Μέχελεν μπήκε αποφασισμένη να διεκδικήσει ό,τι της αναλογούσε, μείωσε στο -4, αλλά ο Παναθηναϊκός διατηρούσε το προβάδισμα έως και το 1:36′. Τότε οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά με 80-81. Η Ρις με καλάθι δύο πόντων έκανε το 80-83, με τις «πράσινες» να δείχνουν περισσότερο σοκαρισμένες από την εξέλιξη. Η Τζόουνς αστόχησε σε λέι-απ κάτω από το καλάθι, η Ρις είχε 0/2 βολές στα 17’4”, αλλά εκεί η Ρέσιμοντ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το ματς είχε τελειώσει.

Ο Παναθηναϊκός ο οποίος υποδέχεται το Σάββατο (04/11. 14:30) τον Ολυμπιακό για το ελληνικό πρωτάθλημα, μετρά πλέον 2 νίκες και 2 ήττες στην Ευρώπη. Θέλει νίκη επί της Σλάβια Μπίστριτσα, για να μπορέσει να πιάσει μία εκ των Μέχελεν ή Μπεσίκτας στο 3-2. Την τελευταία αγωνιστική θα ταξιδέψει στην Τουρκία με αντίπαλο την Μπεσίκτας.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 50-41, 69-62, 80-84.