Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Ντιζόν – Προμηθέας 88-80 (vid)

Ντιζόν – Προμηθέας 88-80 (vid)

Ντιζόν - Προμηθέας

Πλήρωσε τα λάθη του ο Προμηθέας…

Ο Προμηθέας πλήρωσε τα λάθη της 1ης περιόδου… Ηττήθηκε από την Ντιζόν με 88-80, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα του Baskeball Champions League.

Με εύστοχο σουτ του Αντώνη Κόνιαρη άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης (0-2). Οι δύο ομάδες ήταν από το ξεκίνημα κοντά, με την Ντιζόν στο 5΄του πρώτου δεκαλέπτου να προηγείται με +2 (12-9). Με τον Ντουκότ οι γηπεδούχοι έκλεισαν την 1η περίοδο στο +3 (24-19).

Στον ίδιο ρυθμό κύλισε και η 2η περίοδος, όσο μείωνε ο Προμηθέας άλλο τόσο πίεζε η Μακάμπι Τελ Αβίβ (37-31). Οι Αλίνγκε και Χόλιστον ήταν αυτοί που είχαν κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά στους φιλοξενούμενους (45-39 20΄).

Ασταμάτητος ο Ντέιβιντ Χόλστον

Με τον Χόλστον να σκοράρει κατά ριπάς, η Γαλλική ομάδα απέκτησε τον απόλυτο έλεγχο (69-54). Χωρίς να νιώθει απειλή οι Γάλλοι έφτασαν τη διαφορά στο +13 (71-58, 30΄).

Τελική ευθεία…. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου βελτιώθηκαν στο επιθετικό ριμπάουντ (80-70), ο Κάουαν έδωσε λύσεις, ωστόσο ο Προμηθέας δεν κατάφερε να φύγει με το «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-39, 71-58,80-88.

Δείτε εδώ το στατιστικό του αγώνα.

Περισσότερα σε Basketball Champions League

ΕΟΚ: Ακατάλληλοι, ανεπαρκείς, επικίνδυνοι

Φανταστείτε να μην ήταν το κορυφαίο πρωτάθλημα της ΕΟΚ η Elite League… Λοιδορούσαμε τους (…