Κεντρική Γυναίκες Μπεσίκτας – Παναθηναϊκός 79-80

Μπεσίκτας – Παναθηναϊκός 79-80

IMG 2858 1 jpeg

«Κλείδωσε» την πρόκριση ο Παναθηναϊκός.

Σπουδαία νίκη σημείωσε ο Παναθηναϊκός στην Τουρκία επί της Μπεσίκτας με 79-80 γεγονός που του έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroCup Γυναικών.

Η ελληνική ομάδα έκανε ένα πολύ καλό τελευταίο δεκάλεπτο και έχοντας για κορυφαίες τις Παυλοπούλου, Αλέιν και Τζόουνς έφτασε στην επικράτηση.

Μεγάλη ήταν η μάχη που έγινε στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Για τη Μπεσίκτας όλη τη δουλειά στο πρώτο μισό της αναμέτρησης έκαναν οι Λι, Νόγκιτς και Εβανς, ενώ για τον Παναθηναϊκo που είχε πιο μοιρασμένο σκορ Τζόουνς, Τσβίτκοβιτς και Παυλοπούλου έδωσαν πολλές λύσεις στην επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 11-8 (5’) για να απαντήσει η Μπεσίκτας παίρνοντας το προβάδισμα με 20-17 (9’45’’) με το σκηνικό να μένει ίδιο και στο β’ δεκάλεπτο.

Στην αρχή της γ’ περιόδου η Μπεσίκτας έκανε το 49-43 (23’30’’) και στο 29’ ξέφυγε με 9 πόντους (64-55). Ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο δεκάλεπτο πλησίασε στους δύο πόντους (68-66, 34’20’’) και ισοφάρισε σε 68-68 (36’05’’) με καλάθι της Αλέιν. Η ελληνική ομάδα είχε μπει για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης.

Η Αλέιν με δυο βολές έκανε το 70-68 (36’30’’) για να ακολουθήσει τρίποντο της Σταμολάμπρου που έδωσε αέρα πέντε πόντων στον Παναθηναϊκό (73-68, 37’). Η Εβανς μείωσε σε 70-73 (37’45’’)  και η ίδια παίκτρια με μία εύστοχη βολή έκανε το 73-71 (38’10’’). Το παιχνίδι είχε δραματική εξέλιξη με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με 80-74 (38’50’’) με πέντε πόντους από την Τζόουνς, την Μπεσίκτας να μειώνει σε 80-79, σκορ το οποίο δεν άλλαξε με την ελληνική ομάδα να φτάνει στη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 41-39, 64-57,79-80.