Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Παρτιζάν 84-83 (vid)

Μπασκόνια – Παρτιζάν 84-83 (vid)

EB6D0FD7 B753 43A0 B4B1 77F28985EC59

Το «θρίλερ» πήρε η Μπασκόνια.

Σε ένα παιχνίδι που «έσπασε καρδιές», η Μπασκόνια με τον Τσίμα Μενέκε να ευστοχεί σε ένα ζευγάρι βολών 1.1 δευτερόλεπτο πριν το φινάλε επικράτησε της Παρτιζάν με 84-83.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με 29-23 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με συνεχόμενους πόντους του Τρίσταν Βούκτσεβιτς, που έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση. Ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 15-0 και πήραν διαφορά εννέα πόντων (38-29), 4:29 πριν το ημίχρονο, με πρωταγωνιστή τον Μίλερ-ΜάκΙνταϊρ, που είχε μεγάλη συνεισφορά σε πόντους, ριμπάουντ και ασίστ.

Εντελώς διαφορετικό το σκηνικό της αναμέτρησης στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς η Παρτίζαν ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε τα ηνία στα χέρια της. Το 51-42 της Μπασκόνια στο 22′, έγινε 61-55 για τους Σέρβους στο 26′, με επιμέρους 19-4. Η περίοδος έκλεισε στο 66-63 για τους φιλοξενούμενους με πέντε συνεχόμενους πόντους στο φινάλε από τους γηπεδούχους.

Η Παρτιζάν έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, αλλά βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση στο τέλος. Με το σκορ στο 82-83 κι αφού ο Νάναλι ευστόχησε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, ο Μονέκε βρήκε στην επόμενη φάση επιθετικό ριμπάουντ στο 1.1″ και κέρδισε το φάουλ του Γιάραμαζ για να κάνει το 2/2 από τη γραμμή (84-83) και με κρύο αίμα να δώσει τη νίκη στους Βάσκους.

Στην επόμενη αγωνιστική η Μπασκόνια αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (9/11, 19:15), ενώ η Παρτίζαν υποδέχεται τη Φενέρμπαχτσε (9/11, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 48-42,63-66,84-83.