Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια- Μπαρτσελόνα 94-71 (vid)

Μπασκόνια- Μπαρτσελόνα 94-71 (vid)

Howard baskonia jpg

Διέλυσε την Μπαρτσελόνα η Μπασκόνια.

Περίπατο έκανε η Μπασκόνια στο ισπανικό ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα. Οι Βάσκοι πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση και έριξαν στο καναβάτσο τους μπλαουγκράνα (94-71). Οι γηπεδούχοι από την αρχή έχτισαν μεγάλη διαφορά, την οποία εκτόξευσαν κατά τη διάρκεια του ματς και δεν δυσκολεύτηκαν να την κρατήσουν μέχρι το τέλος.

Ο Ντα Σίλβα ήταν ονειρικός στο ξεκίνημα για την Μπαρτσελόνα, καθώς γρήγορα έφτασε τους 10 πόντους (10-12)! Οι υπόλοιποι παίκτες των μπλαουγκράνα όμως δεν ακολούθησαν. Η Μπασκόνια επέβαλε τον ρυθμό της και κατάφερε να χτίσει διαφορά εννιά πόντων (21-12). Η επίθεση των γηπεδούχων λειτουργούσε εξαιρετικά και σημείωσαν στο πρώτο δεκάλεπτο συνολικά 26 πόντους (26-18).

Ο Μακιντάιρ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο ΣΕΦ και έγινε διψήφιος και καθοδηγούσε επιθετικά την Μπασκόνια (35-21). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε τις παρυφές των 20 πόντων (44-25). Το ημίχρονο έκλεισε στους 26 πόντους με τους γηπεδούχους να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ (55-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Η Μπασκόνια είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και δεν επέτρεπε στην Μπαρτσελόνα να κάνει το παραμικρό (66-46). Η Μπαρτσελόνα κέρδισε το επί μέρους σκορ στην τρίτη περίοδο, αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει σημαντικά (70-53).

Η Μπασκόνια δεν δυσκολεύτηκε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Βάσκοι συνέχισαν να είναι εμφατικοί και πήραν εύκολα τη νίκη με 94-71.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 55-29, 70-53, 94-71

Άρης – Παναθηναϊκός 68-80

Άνετο πέρασμα με Μπαλτσερόφσκι και Σαμοντούροβ πρωταγωνιστές Ο Παναθηναϊκός είχε εύκολο έρ…