Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ρεάλ Μαδρίτης 70-99 (vid)

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ρεάλ Μαδρίτης 70-99 (vid)

Χεζόνια

Ισοπέδωσε τη Μακάμπι, η Ρεάλ.

Ασταμάτητη για ακόμη μια σεζόν είναι η Ρεάλ, πέρασε νικηφόρα από την προσωρινή έδρα της Μακάμπι στο Βελιγράδι με 70-99, σημειώνοντας το 10/10 στη regular season της EuroLeague.

Από την αρχή της αναμέτρησης οι Μαδριλένοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να «χτίσουν» τις βάσεις για μία εύκολη νίκη. Στα πέντε πρώτα λεπτά το σκορ ήταν στο 13-12 , η Ρεάλ, αντέδρασε,  κλείνοντας το 1ο δεκάλεπτο με +15 (36-21) και με τον Ταβάρες να έχει 15 πόντους στο διάστημα αυτό. Διαφορετικό πρόσωπο έδειξε η Μακάμπι στην άμυνα, με αποτέλεσμα να μειωθεί η παραγωγικότητα των πρωταθλητών Ευρώπης. Σημαντική δουλειά έκανε o Νίμπο, ώστε η ομάδα του λαού να μειώσει σε 52-41 στο ημίχρονο.

Πήρε την κατηφόρα…

Το παιχνίδι είχε τυπικά τελειώσει… Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, μείωσαν με τα συνεχόμενα τρίποντα των Μπόλντγουιν, Μπράουν και Γουέμπ σε 60-54 στο 27′. Με ηγέτη τον Χεζόνια, η φιλοξενούμενη ομάδα έκλεισε την 3η περίοδο με 56-74.

Με τον ίδιο ρυθμό, οι παίκτες του Τσους Ματέο  εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19 (60-79 στο 32′), σημαίνοντας ακόμη μια νίκη με 70-99.

Τα δεκάλεπτα: 21-36, 41-52, 56-74, 70-99.