Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Κινγκ Στσέτσιν – ΑΕΚ 77-86

Κινγκ Στσέτσιν – ΑΕΚ 77-86

image 12 1 jpg

ΑΕΚ έτοιμη για πρωτιά!

Και στην Πολωνία ήταν… Βασίλισσα! Η ΑΕΚ Betsson ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην Κινγκ Στσέτσιν, βρήκε λύσεις και μεγάλα σουτ και κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη, που την φέρνει αγκαλιά με την πρώτη θέση του ομίλου, καθώς ανέβηκε στο 3-0.

Ο Τσέισον Ραντλ με 18 πόντους και 7/10 σουτ ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι το πρώτο βιολί της ΑΕΚ και ο παίκτης-σημείο αναφοράς στην επίθεση. Δεν ήταν μόνος, καθώς ο Τζάστιν Τίλμαν ήταν ουσιαστικός με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, 14 πόντους με 5/6 σουτ είχε ο Μπεν ΜάκΛεμορ, ενώ 13 πρόσθεσε ο Τζόρνταν ΜακΡέι, που «μίλησε» στα κρίσιμα τελευταία λεπτά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι με τον Μέιερ να εκτελεί από την περιφέρεια (10-4, 3′). ΜάκΛεμορ και Καράμπελας έδωσαν σκορ στην ΑΕΚ η οποία μείωσε (13-10, 5′). Οι γηπεδούχοι είχαν ρυθμό στο παιχνίδι τους και με τους Μάζουρτσακ και Νταν να σκοράρουν έχτισαν διαφορά εκ νέου (19-12, 6′). Ο Κουζμίνσκας ανέλαβε δράση και η Ένωση μείωσε σε απόσταση βολής (19-17, 9′). Ο Κουζμίνσκας είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο και η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 19-19.

Η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με τον Χολ να κάνει τη… δουλειά και τον Χατζηδάκη να ανοίγει λογαριασμό πέρασε μπροστά (19-21, 11′). Η Ένωση προσπάθησε να χτίσει διαφορά με τον ΜακΡέι, αλλά η Κινγκ Στσέτσιν επανήλθε στο ματς, χάρη στον Κάθμπερσον (26-23, 14′). Οι παίκτες του Πλάθα δεν άφησαν τους Πολωνούς να ξεφύγουν, με τον Τίλμαν να ισοφαρίζει (28-28, 15′). Ο ΜάκΛεμορ με το πρώτο του τρίποντο έβαλε την ΑΕΚ μπροστά, πριν απαντήσει ο Μπορόφσκι (33-31, 17′). Η Ένωση έμεινε στο πλάνο της και χάρη σε Ραντλ και Τίλμαν κατάφερε να πάρει ξανά τα ηνία. Την τελευταία λέξη στο πρώτο μέρος είπε ο Τσέισον Ρανλτ, με τρίποντο, για το 36-40 της ομάδας του.

Η Κινγκ Στσέτσιν προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά ο ΜάκΛεμορ δεν το επέτρεψε (39-43, 22′). Ο ρυθμός είχε περάσει στα χέρια των παικτών του Πλάθα, Χολ και ΜάκΛεμορ ανέλαβαν δράση και η διαφορά μεγάλωσε (41-49, 23′). Ο Κάθμπερσον προσπάθησε να μειώσει για τους γηπεδούχους, αλλά ο ΜάκΛεμορ δεν το επέτρεψε (45-51, 24′). Η άμυνα της Ένωση ήταν αποτελεσματική και με τον Ραντλ σημείο αναφοράς η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (47-59, 28′). Η Κινγκ Στσέτσιν έβγαλε αντίδραση και ο Μάζουρτσακ μείωσε (52-59, 29′). Ο Καράμπελας τελείωσε το δεκάλεπτο με την ΑΕΚ στο +10 για το 52-62.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν και πάλι στο ματς και το κατάφεραν με την άμυνά τους και τον Ουντέζε (56-62, 33′). Ο Τίλμνα έδωσε ανάσα στην ΑΕΚ, με τον Ραντλ να φωνάζει ξανά παρών (61-68, 34′). Ο Μέιερ «μίλησε» με τρίποντο, για να απαντήσει ο Τίλμαν σε κρίσιμο σημείο (66-73, 36′). Στα τελευταία λεπτά βγήκε μπροστά ο Τζόρνταν ΜακΡέι, πλαισιώνοντας τον Ραντλ για το +9 της Ένωσης (72-81, 38′). Οι παίκτες του Πλάθα κράτησαν τον έλεγχο ως το τέλος και έφτασαν σε σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-40, 52-62, 77-86.

Δείτε εδώ το στατιστικό του αγώνα.

Περισσότερα από Χρήστος Τσάλτας
Περισσότερα σε Basketball Champions League

Περιστέρι – Κολοσσός Ρόδου 79-63 (vid)

Έκανε το 1-0 το Περιστέρι Την πρώτη νίκη στη σειρά με τον Κολοσσό Ρόδου πανηγύρισε το Περι…