Κεντρική Γυναίκες Εθνική γυναικών: Ιταλία – Ελλάδα 76-67 (vid)

Εθνική γυναικών: Ιταλία – Ελλάδα 76-67 (vid)

Εθνική γυναικών

Ήττα για την Εθνική γυναικών στο Βιτζεβάνο.

Η Εθνική γυναικών ηττήθηκε από την Ιταλία με 76-67 στο Βιτζεβάνο, στον πρώτο από τους δύο προκριματικούς αγώνες για τα παράθυρα του Ευρωμπάσκετ 2025 που έχει να δώσει. Η απουσία της Μαριέλλας Φασούλα (υποβλήθηκε σε εγχείρηση ρήξης χιαστού) σε συνδυασμό με τον τραυματισμό της Έλενας Τσινέκε (αποχώρησε στα πρώτα λεπτά του ματς με ενοχλήσεις στη γάμπα) φαίνεται πως κόστισαν στην Εθνική.

Η Ελλάδα δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά, κυρίως λόγω της αστοχίας αλλά και των χαμένων ριμπάουντ. Χαρακτηριστικό πως το πρώτο σουτ εντός πεδιάς το πέτυχε η Παυλοπούλου στο 4ο λεπτό και διαμόρφωσε το 13-3. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 24-10.

Η Παυλοπούλου προσπαθούσε και στη δεύτερη περίοδο και με δικό της τετράποντο μείωσε σε 29-20 στο 13:30’’. Τη σκυτάλη στη συνέχεια την πήρε η Σπανού η οποία με πέντε προσωπικούς πόντους μείωσε ακόμα περισσότερο (29-25 14:30’’). Η Άρτεμις Σπανού ήταν δύσκολο να αντιμετωπιστεί και μείωσε στους -4 (31-27 16:15’’) για να αναλάβει στη συνέχεια η Ελεάννα Χριστινάκη, η οποία με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μείωσε στους 2 (33-31 18:00). Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-31, καθώς είχε προηγηθεί ένα σερί των Ιταλίδων.

Στην επανάληψη η ιταλική ομάδα μπήκε ξανά πιο δυνατά στο ματς, εξασφάλισε και πάλι διαφορά (44-31 21:00) και υποχρέωσε την Εθνική να κυνηγά στο σκορ. Οι Χριστινάκη και Σταμάτη είχαν αναλάβει το σκοράρισμα για την Ελλάδα (49-43 27:50’’) και ακολούθησαν 4/6 τρίποντα από την αρχηγό Άρτεμις Σπανού με το σκορ να είναι 49-46 28:30’’. Κάπου εκεί σε μια νέα αντεπίθεση των Ιταλίδων η Ελλάδα δεν άντεξε και το τελικό 76-67 ήταν γεγονός.

Την Κυριακή η Εθνική στη Χαλκίδα θα υποδεχθεί στις 17:00 την Τσεχία.  Στο άλλο ματς του ομίλου η Γερμανία συνέτριψε την Τσεχία 41-85.

Διαιτητές: Γιάλμαν (Τουρκία), Κοανίς (Γαλλία), Ζούπαντσιτς (Σλοβενία)

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 39-31, 53-48, 76-67.