Κεντρική Ψαγμένα Αρμάνι Μιλάνο – Μονακό 66-72 (vid)

Αρμάνι Μιλάνο – Μονακό 66-72 (vid)

1000511c 145f 4c90 b505 a37cad42a383 scaled

Η Μονακό πέρασε νικηφόρα από την Ιταλία

Η Μονακό πήρε ένα μεγάλο διπλό στην Ιταλία, καθώς επικράτησε της Αρμάνι με 72-66. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Σε αυτά οι Μονεγάσκοι ήταν ψύχραιμοι και με τον Μάικ Τζέιμς να πετυχαίνει το καθοριστικό τρίποντο κατάφεραν τελικά να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Αρμάνι ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 8-0! Οι Ιταλοί “βομβάρδιζαν” έξω από τα 6,75μ. και με συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκαν με double score (16-8). Η Μονακό προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά έμεινε σταθερά πίσω στο σκορ (18-13) έχοντας χαμηλή συγκομιδή.

Οι γηπεδούχοι και ατό δεύτερο δεκάλεπτο είχαν σταθερά το προβάδισμα, αλλά αυτή τη φορά δεν είχαν τρόπο να κρατήσουν σε απόσταση τους Μονεγάσκους (28-25). Ο Μίροτιτς ήταν η αιχμή του δόρατος για την Αρμάνι, αλλά στην αντίπερα η Μονακό είχε πλουραλισμο και κατάφερε να κάνει την ανατροπή (32-34). Η Αρμάνι ανέκτησε το χαμένο προβάδισμα της και τελικά πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (37-35).

Η Μονακό μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και με ένα σερί 6-0 κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με διαφορά τεσσάρων πόντων (37-41). Στη συνέχεια ακολούθησε καταιγισμός τριποντων και από τις δύο ομάδες. Ο Μάικ Τζέιμς άρχισε να παίρνει φωτιά και με συνεχόμενους πόντους οδηγούσε επιθετικά τους Μονεγάσκους (48-52).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Μονακό διατηρούσε σταθερά τα ηνία του σκορ, αλλά η Αρμάνι παρέμενε σε απόσταση αναπνοής (57-63). Οι Ιταλοί με ένα μικρό επί μέρους κατάφεραν να πλησιασουν σε απόσταση αναπνοής (64-65) 1,49′ πριν το τέλος. Ντιαλό και Σιλντ σκόραραν εκατέρωθεν και το παιχνίδι παρέμεινε στην κόψη του ξυραφιού 35″ πριν το τέλος (66-67).

Ο Μάικ Τζέιμς, όμως, 14″ πριν το τέλος έδωσε τη χαριστική βολή. Ο Αμερικανός πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στη Μονακό (66-70). Η Αρμάνι δεν μπόρεσε να κάνει κάτι στα τελευταία δευτερόλεπτα και τελικά η Μονακό πήρε τη νίκη με 72-66.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 37-35, 48-52, 66-72