Κεντρική Basket League Άρης – Προμηθέας 73-77

Άρης – Προμηθέας 73-77

IMG 2737 jpeg

Λύγισε τον Άρη, ο Προμηθέας…

Νικηφόρα πέρασαν οι «Πατρινοί» από το Αλεξάνδρειο, επικράτησαν του Άρη με 77-79, για την 9η αγωνιστική της Basket League. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και καμία να μην μπορεί να… ξεφύγει. Ο Μπάνκστον έφερε αρκετούς πόντους στην επίθεση του Άρη, δείχνοντας να ξεπερνάει την κακή του εμφάνιση κόντρα στην Ουλμ. Οι Ετσενίκε και Κόουαν έδιναν λύσεις στον Προμηθέα, με την περίοδο να κλείνει στο -3 για τους Πατρινούς (22-19).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί 7-0 (26-22, 12′). Οι Θεσσαλονικείς διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ για λίγο (30-26, 16′), όμως πραγματοποίησαν ένα πολύ κακό τελευταίο τετράλεπτο. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (39-28), χάρη σε ένα επί μέρους 9-2. Ο Ετσενίκε ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, με τη -συνήθως σκληρή- άμυνα του Άρη να μην μπορεί να τον αντιμετωπίσει.

O Κολομβιανός συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ήδη 15 πόντους σε 24′, με τη διαφορά να… ξεφεύγει (49-35). Ο Άρης δεν κατάφερε να πλησιάσει, αν και η… τιμή έμεινε σε αυτά τα επίπεδα έως το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (63-45).

Η τελευταία περίοδος είχε επί της ουσίας διαδικαστικό χαρακτήρα, μιας και ο Προμηθέας έφτασε γρήγορα στο +20 (65-45). Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση φτάνοντας ακόμα και στο -8 (69-61, 37′), αλλά ήταν πλέον πολύ αργά. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 77-73, με τους Θεσσαλονικείς να… πέφτουν στο 4-4 και τους Πατρινούς να ανεβαίνουν στο 6-2.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 28-39, 45-63, 73-77.