Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Βαλένθια 72-87 (vid)

Ζαλγκίρις – Βαλένθια 72-87 (vid)

1749105775 scaled

Βαλένθια για μεγάλα πράγματα, έκανε περίπατο στο Κάουνας.

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση στο Κάουνας η Βαλένθια, με την ομάδα του Άλεξ Μουμπρού να φτάνει δια περιπάτου στη νίκη κόντρα στη Ζαλγκίρις με 87-72.

Η Βαλένθια μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε τα ηνία του αγώνα με Τζόουνς και Ινγκλές (5-9, 4′). Η Ζαλγκίρις έβγαλε αντίδραση, βρήκε σκορ με Ουλανόβας και Έβανς και μείωσε σε απόσταση βολής (12-13, 7′). Το φινάλε του δεκαλέπτου άνηκε στους Ισπανούς, που με επί μέρους 7-0 από Χάρπερ, Οτζελέγιε και Ρίβερς έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +8 (12-20).

Καταιγιστική ήταν η ομάδα του Μουμπρού και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ρίβερς και Τουρέ ανέλαβαν δράση και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (15-28, 13′). Ο ρυθμός της Βαλένθια ήταν καταιγιστικός και με τον Τουρέ να μένει συνδεδεμένος με το καλάθι, το προβάδισμα έφτασε στους 20 πόντους (17-37, 15′). Ο Έβανς προσπάθησε να δώσει σκορ στην ομάδα του και μάζεψε τη διαφορά (24-42, 17′). Η Βαλένθια δεν έχασε την επαφή της με το σκορ και ο Πουέρτο ανέβασε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα της ομάδας του (26-47, 18′). Ο Στέφαν Γιόβιτς είπε την τελευταία λέξη του ημιχρόνου και με τρίποντο έγραψε το 30-52. Η διαφορά αυτή μάλιστα είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία της Βαλένθια σε ημίχρονο στη διοργάνωση.

Ο Μπράντον Ντέιβις ανέλαβε δράση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και η Βαλένθια ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (32-61, 24′). Σμιτς και Ουλανόβας με δικά τους σουτ προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά για την ομάδα του Κάουνας (38-63, 25′). Ο Μπράντι Μάνεκ φώναξε παρών και η Ζαλγκίρις μείωσε (50-67, 28′). Ο Χάρπερ ανέλαβε δράση και με δικά του σουτ ανέβασε εκ νέου τη διαφορά (50-72, 29′). Ο Κίναν Έβανς είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο και μείωσε σε 53-72.

Με την ίδια ενέργεια και διάθεση μπήκε η Βαλένθια και στο τέταρτο δεκάλεπτο, κρατώντας τη διαφορά ψηλά με τον Ρίβερς (55-77, 32′). O Ντέιβις συνέχισε να σκοράρει και κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά ψηλά (66-86, 36′). Μέχρι το φινάλε του αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Βαλένθια να φτάνει πολύ εύκολα στη νίκη μέσα στο Κάουνας.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 30-52, 53-72, 72-87.