Κεντρική Ψαγμένα Βαλένθια – Φενέρ 77-74 (vid)

Βαλένθια – Φενέρ 77-74 (vid)

595AF5A3 7D4D 4BA5 B996 DC571315FC77

Ακόμη μια νίκη για τη Βαλένθια.

Η Βαλένθια έκανε το 2/2 στη Euroleague, που λύγισε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με 77-74 για τη 2η αγωνιστική της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Με το «δεξί» μπήκε στο παρκέ η Βαλένθια και πήρε τη διαφορά από νωρίς (18-9). Οι Ισπανοί έκλεισαν την 1η περίοδο με +13 (22-9).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έβγαλε αντίδραση στα μέσα της 2ης περιόδου, μείωσε τη διαφορά στους +8 (36-28) και έπειτα έκλεισε το ημίχρονο με 39-33.

Κοντά στο σκορ ήταν στο Β’ μέρος οι δυο ομάδες, όμως οι Ισπανοί ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα, με τον Ντέιβς να δίνει πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του. Το 3ο δεκάλεπτο έληξε με 58-53.

Τελική ευθεία… Ο Κρις Τζόουνς σκόραρε ένα κρίσιμο καλάθι που μετέτρεψε το παιχνίδι σε ντέρμπι 74-71, 18 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, η 2η άστοχη βολή του Γουίλμπεκιν ήταν όμως αυτή που έδωσε τη νίκη στην Βαλένθια (77-74).

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 39-33, 58-53, 77-74.