Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ – Μπαρτσελόνα 65-64 (vid)

Ρεάλ – Μπαρτσελόνα 65-64 (vid)

Ρεάλ - Μπαρτσελόνα Γιουλ

Η Ρεάλ πήρε το Clasico.

Αήττητη παρέμεινε η Ρεάλ, μετά και την 5η αγωνιστική έπειτα από τη νίκη επί της Μπαρτσελόνα (64-63) στο ισπανικό Clasico, το οποίο δικαιολόγησε απόλυτα τη φήμη του. Μοιρασμένο στα δύο ήταν το παιχνίδι, καθώς στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα ξεκίμησε δυναμικά, υποχρέωσε τη Ρεάλ να σκοράρει μόλις 12 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο και στη συνέχεια με τον Βέσελι και τον Ερνανγκόμεθ να είναι οι κύριοι εκφραστές στην επίθεση, προηγήθηκε ακόμα και με +14 (16-30), στα μισά του 2ου δεκαλέπτου.

Σε εκείνο το σημείο, η Ρεάλ αποφάσισε να μπει στο παιχνίδι, έκανε σερί 12-0, με τον Ντεκ στην εκπνοή του πρώτου μέρους να ευστοχεί σε buzzer τρίποντο (πρώτο μετά από 14 προσπάθειες) και να κάνει το 28-30.

Η Μπαρτσελόνα στη δεύτερη περίοδο αλλά και στην τρίτη σκόραρε μόλις 11 πόντους, ο Ερνανγκόμεθ είχε κουραστεί, ενώ από την άλλη πλευρά η γηπεδούχος Ρεάλ είχε βάλει 23 πόντους και είχε κάνει το 16-30 σε 51-41. Και πάλι στην εκπνοή του αγώνα ο Πουαριέ έβαλε καλάθι για τους Μαδριλένους.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για τη Ρεάλ, προηγήθηκε δύο φορές με +14, και το ματς φαινόταν πως είχε γύρει οριστικά υπέρ της. Τότε όμως ήταν η ώρα της Μπαρτσελόνα να αντιδράσει, έκανε σερί 1-11 διαμόρφωσε το 58-54. Ο Αμπρίνες έχασε τρίποντο αλλά από την άλλη ο Καμπάτσο (παράδοξο γι αυτόν) ήταν άστοχος σε ελεύθερες βολές. Το σκορ ήταν 59-54 και ο χρόνος ήταν στο 01:16′. Ο Σατοράνσκι θέλησε να γίνει ο ήρωας του αγώνα, ευστόχησε σε γκολ φάουλ και έκανε το 59-57 και με δίποντο το 59-59. Ο Καμπάτσο την κρίσιμη στιγμή ευστόχησε σε 2/2 βολές για το 61-59.

Το παιχνίδι στα τελευταία δευτερόλεπτα φάνταζε ατελείωτο, ο Καμπάτσο είχε 1/2 βολές και έκανε το 62-59. Με τον χρόνο στο 9’3”, όμως, ο Σατοράνσκι έχασε την πρώτη του βολή, έβαλε τη δεύτερη και μείωσε στο 62-60. Ο Καμπάτσο, ξανά στη γραμμή των ελευθέρων βολών είχε 1/2 και έκανε το 63-60, ενώ αμέσως μετά χρεώθηκε επιθετικό φάουλ στον Σατοράνσκι με 4’7”. Ο Ίλια Μπελόσεβιτς θεώρησε πως πήγαινε για σουτ τριών πόντων με το φάουλ στη γραμμή του τζάμπολ, καταλόγισε τρεις βολές, αλλά ο Σατοράνσκι αστόχησε στην πρώτη, έβαλε τη δεύτερη, έχασε επίτηδες την τρίτη και ο Χεζόνια πήρε το ριμπάουντ. Αμέσως τού έγινε φάουλ και στα 3’4” διαμόρφωσε το 65-61. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε για μια γρήγορη επίθεση, ο Αμπρίνες, με σουτ τριών πόντων έγραψε το τελικό 65-64.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-30, 51-41, 65-64.

Περιστέρι – Προμηθέας Πάτρας 94-92

Με λυτρωτή Χέιλ πήρε το «θρίλερ» ο Προμηθέας. Ο Προμηθέας επικράτησε του Παριστερίου με 94…