Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Λε Μαν – Περιστέρι 96-68

Λε Μαν – Περιστέρι 96-68

DCC4B2BF 2435 4921 9DBA FC195FA1A22A

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο BCL το Περιστέρι.

Την ήττα γνώρισε από τη Λε Μαν το Περιστέρι με 96-68, σε αγώνα για την πρεμιέρα του Basketball Champions League. Με το «δεξί» μπήκε στο παρκέ το Περιστέρι, προηγήθηκε με 11-12 χάρη στο καλάθι του Ντάνγκουμπιτς. Η Λε Μαν αντέδρασε ανεβάζοντας «στροφές» στο τέλος του δεκαλέπτου, δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα της ομάδας του Σπανούλη και με το τρίποντο του Σβαρτζ έγραψε το 28-16 στο 9′.

Στο ίδιο μομέντουμ συνεχίστηκε και η 2η περίοδος, οι Γάλλοι έχοντας το «πόδι πατημένο στο γκάζι» πήραν το προβάδισμα με  57-39. Η Λε Μαν είχε 11/11 βολές και 21/34 στα σουτ μέσα σε 20 λεπτά.

Με το τρίποντο του Χαντς, οι «Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης» μείωσαν σε 60-47 στο 23′. Με 7-0 σερί οι γηπεδούχοι έκαναν το 67-47 στο 25 με τον Λιούις. Το Περιστέρι μείωσε σε 71-56 με τις βολές του Μήτρου-Λονγκ. Ο Γιεγκέτε έγραψε το 83-60 στα μέσα της τελευταίας περιόδου, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να μην μπορεί να αντιδράσει (96-68).

Για τη Λεμάν πρωταγωνιστής ήταν ο ΝτεΒάντε Τζόουνς, σημειώνοντας 18 πόντους, 5 ασίστ ενώ από πίσω ακολούθησαν οι Νέιτ Μέισον με 17 πόντους, 5 ασίστ και  Ντεσόν Σβαρτζ με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ήταν ο Τζέλεν Χαντς με 16 πόντους (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ο Τζο Ράγκλαντ με 5 πόντους, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 3 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 57-39, 69-54, 96-68.