Κεντρική Ψαγμένα Φενέρμπαχτσε – Αρμάνι 85-82 (vid)

Φενέρμπαχτσε – Αρμάνι 85-82 (vid)

67D80A49 CF79 451F 96C9 5F7DC68764CC

Το πρώτο ντέρμπι της σεζόν πήρε η Φενέρ.

Με επιθετικό πλουραλισμό και καθοριστικό Oυίλμπεκιν, η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη απέναντι στην Αρμάνι  για την πρώτη αγωνιστική της EuroLeague.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα και από τις δυο ομάδες (8-8). Η Αρμάνι έτρεξε ένα σερί 6-0 και οδήγησε τον Δημήτρη Ιτούδη στο να καλέσει τάιμ άουτ (8-17). Οι Ιταλοί πατούσαν καλύτερα στο παρκέ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πιάνοντας από νωρίς διψήφια διαφορά.

Ο Μάρκο Γκούντουριτς ήρθε ζεστός από τον πάγκο σκοράροντας 7 συνεχόμενους πόντους. Με την ατομική του προσπάθεια κατάφερε μέσα σε 2’ να φέρει κοντά στο σκορ τους Τούρκους. Η 1η περίοδος έκλεισε με 17-23.

Με άλλη ενέργεια μπήκε στο παρκέ η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, επέβαλε τον ρυθμό της στους φιλοξενούμενους (37-33). Οι γηπεδούχοι είχαν 8/15 δίποντα (53%), 6/13 τρίποντα (46%), 4/6 βολές (66%), 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη μέσα σε 19’. Η ομάδα του Μιλάνο πλησίασε, κλείνοντας το ημίχρονο με +3 (38-35).

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν πολλά περιθώρια στην Αρμάνι, με το τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ η διαφορά πήγε στους +8 (55-45). Η 3η περίοδος έληξε με (62-54).

Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα ανατράπηκαν, η αντίπαλη ομάδα έβγαλε αντίδραση και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι (71-69). Το εύστοχο καλάθι του Νικολό Μέλι λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (76-76).

Με τον Μίροτιτς να αστοχεί στην τελευταία προσπάθεια της Αρμάνι, η Φενέρ πήρε τη νίκη με 85-82.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 38-35, 62-54, 76-76, 85-82.