Κεντρική Γυναίκες Eurocup women: Μπίστριτσα – Παναθηναϊκός 63-67

Eurocup women: Μπίστριτσα – Παναθηναϊκός 63-67

Παναθηναϊκός

Το 2/2 έκανε ο Παναθηναϊκός στο Eurocup women.

Σπουδαία νίκη για τον Παναθηναϊκό στη Σλοβακία, επικράτησε της Μπίστριτσα με 63-67, για τη 2η αγωνιστική του Eurocup women. Το πρώτο μέρος του αγώνα ανήκε στις «πράσινες» οι οποίες προσπάθησαν από νωρίς να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Με έκφραση στην επίθεση κυρίως από τις Τζόουνς και Τσβίτκοβιτς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-9 (3’30’’) και στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε προβάδισμα έως και +16 (20-36 16’40’’).

Στην επανάληψη η Μπίστριτσα πίεσε, μπήκε με άλλη ένταση στον αγώνα, μείωσε τη διαφορά και ισοφάρισε 50-50 (29’30’’), κυρίως γιατί εκμεταλλεύτηκε τα λάθη που έκανε ο Παναθηναϊκός.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη αντέδρασε και πήρε ξανά το προβάδισμα με 12 πόντους (50-62 34’40’’) και τρίποντο από την Παυλοπούλου. Οι γηπεδούχες συνέχισαν την πίεση, έφεραν το ματς ξανά στα ίσα 60-60 (37’) και εκεί μίλησε η Σταμολάμπρου, η οποία με σουτ τριών πόντων έκανε το 62-65 (38’10’’). Η Σταμολάμπρου ήταν αυτή που διαμόρφωσε και το τελικό 67-63 από κερδισμένο φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 27-38, 50-52, 63-67.

Περισσότερα σε Γυναίκες

A1 Γυναικών: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός στην τελική μάχη για το πρωτάθλημα

Σήμερα η τελευταία πράξη στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών. Στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ θα κριθεί …