Κεντρική Γυναίκες Ελευθερία Μοσχάτου – Ζαμπίνι Μπρνο 70-68

Ελευθερία Μοσχάτου – Ζαμπίνι Μπρνο 70-68

image0 28

Γράφει ιστορία η Ελευθερία. Πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Eurocup women.

Σε ένα παιχνίδι που «έσπασε καρδιές» η Ελευθερία Μοσχάτου γράφει τη δίκη της ιστορία! Επικράτησε της Ζαμπίνι Μπρνο με 70-68, σημειώνοντας την 1η της νίκη στους ομίλους του Eurocup Women. Κοντά στο σκορ από το ξεκίνημα ήταν οι δύο ομάδες (5-9). Οι φιλοξενούμενες μαζί με την Στουπάλοβα κατάφεραν να βγουν μπροστά στο σκορ (12-18) και έπειτα να κλείσουν την 1η περίοδο με τη διαφορά στους +4 (20-24).

Η Ελευθερία Μοσχάτου με τις Κάισερ και Ζετς, μείωσε στους +3 (23-26) και έπειτα πήρε το προβάδισμα με 39-36. Η ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη έκλεισε το πρώτο μέρος με 46-38.

Τα πάνω – κάτω ήρθαν στην επανάληψη, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι -χέρι, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (52-50).

Η Ζαμπίνι Μπρνο διεύρυνε το προβάδισμά της κάνοντας το 62-55 (32’) για να γίνει το 67-60 (36’15’’), όμως η Ελευθερία Μοσχάτου έφερε το παιχνίδι στον πόντο (67-66, 38’) με καλάθι της Ζεκ. Η Μπικλ ισοφάρισε σε 68-68 (39’14”) και η ίδια παίκτρια έξι δευτερόλεπτα από το τέλος έδωσε προβάδισμα στην Ελευθερία Μοσχάτου με 70-68, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό.

Τα δεκαλέπτα: 20-24, 46-38, 53-56, 70-68.

Περισσότερα σε Γυναίκες

Σλούκας: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον Πάρη»

Εξαιρετικά αφιερωμένη στον Πάρη Δερμάνη η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι, από τον Κ…