Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Βιλερμπάν 89-84 (vid)

Εφές – Βιλερμπάν 89-84 (vid)

Σέιν Λάρκιν Εφές

«Έσπασε» το ρόδι η Εφές

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Εφές. Οι Τούρκοι τα βρήκαν σκούρα για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος καθάρισαν το παιχνίδι και επικράτησαν της Βιλερμπάν με 89-84. Οι γηπεδούχοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση τους και τέλειωσαν το ματς έχοντας πέντε διψήφιους παίκτες.

Η Αναντολού Εφές μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και γρήγορα προηγήθηκε με 10-2. Η Βιλερμπάν γρήγορα ισορρόπησε το παιχνίδι και με ένα σερί 8-0 κατάφερε να κάνει την ανατροπή (14-15). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο και το δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο 24-24.

Οι Τούρκοι, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, ξεκίνησαν πολύ καλά και ανέκτησαν το χαμένο προβάδισμα τους (33-26). Η Βιλερμπάν παρότι ήταν κακή αμυντικά κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν ένα καλό δίλεπτο στο τέλος και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας τα ηνία στο σκορ (43-35).

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες της Εφές μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς και με εξαιρετική άμυνα έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (53-40). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε ακόμη και τους 18 πόντους (60-42), ενώ για πρώτη φορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους (63-42). Η Βιλερμπάν έβγαλε αντίδραση, αλλά οι Τούρκοι είχαν τον έλεγχο του ματς (70-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Η Εφές είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το προβάδισμα της. Οι Τούρκοι τελικά επικράτησαν με 89-84 της Βιλερμπάν και πήραν την πρώτη τους νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 43-35, 70-56, 89-84

Περιστέρι – Προμηθέας Πάτρας 94-92

Με λυτρωτή Χέιλ πήρε το «θρίλερ» ο Προμηθέας. Ο Προμηθέας επικράτησε του Παριστερίου με 94…