Κεντρική Γυναίκες Κλούζ Ναπόκα – Ελευθερία Μοσχάτου 47-62

Κλούζ Ναπόκα – Ελευθερία Μοσχάτου 47-62

image0 5

Με το ένα πόδι στους Ομίλους του EuroCup η Ελευθερία Μοσχάτου.

Το πρώτο βήμa για την πρόκριση στους ομίλους του EuroCup έκανε η Ελευθερία Μοσχάτου. Η ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη επικράτησε της Ρουμανικής με 62-47. Κορυφαία παίκτρια για την ομάδα του Μοσχάτου αναδείχθηκε η Καταρίνα Ζετς με 22 πόντους, 2 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Δυναμικά μπήκαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ, η Βερόνικα Λιούμπινετς ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ για την Κλούζ, με την Κάισερ να απαντά (2-2). Το παιχνίδι είχε ανταγωνιστικό χαρακτήρα από την αρχή, καθώς η μπάλα άλλαζε συνεχώς χεριά (8-9). Η 1η περίοδος έληξε με ισοπαλία (11-11).

Τα ηνία του σκορ κατέλαβε στη 2η περίοδο η Ελευθερία Μοσχάτου. Η ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη με την Τούροντιτς και την Κάισερ έχτισε ένα προβάδισμα +7 πόντων (16-23). «Φωτιά» είχε πάρει και η Ζετς, η διεθνής Σέρβα έχε σημειώσει 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ μέσα σε 19’ συμμετοχής. Η ομάδα του Μοσχάτου έφυγε για τα αποδυτήρια με +9 (22-31).

Στο Β΄ μέρος της αναμέτρησης το παιχνίδι πήρε άλλη τροπή. Όσο μείωνε η Κλούζ άλλο τόσο πατούσε το γκάζι η Ελευθερία (5΄, 27-36). Στο 7΄ η Λιούπινετς «έσφιξε τα λουριά» στην ελληνική ομάδα μειώνοντας το σκορ στους +4 (34-38). Η Κλούζ είχε επιστρέψει στο παιχνίδι, με το σκορ να κυλάει πόντο – πόντο (39-40).  Η 3η περίοδος έκλεισε με 41-46.

Τελική ευθεία…  Η Ελευθερία είχε το πάνω χέρι άλλα η Κλούζ είχε και αρκετό χρόνο να ανατρέψει την κατάσταση (44-50). Η ομάδα του Μοσχάτου με ηγέτιδα την Καταρίνα Ζετς δεν άφησε περιθώρια στις γηπεδούχες και επικράτησε με 62-47.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 22-31, 41-46, 47-62.