Κεντρική Διεθνή Παγκόσμιο Γερμανία – Σερβία 83-77

Γερμανία – Σερβία 83-77

129B1DEA 8D1B 4CF5 8CE2 64EEB659204D

Στην κορυφή του Παγκόσμιου η Γερμανία.

Τριάντα χρόνια μετά από την κατάκτηση του EuroBasket, η Γερμανία επικράτησε με 83-77 της Σερβία κατακτώντας τον τίτλο της  πρωταθλήτριας κόσμου στη Mall of Asia Arena της Μανίλα.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα από την αρχή, το σκορ από τα πρώτα λεπτά κυλούσε πόντο – πόντο (16-16). Οι Σέρβοι με τον Αβράμοβιτς έκλεισαν την 1η περίοδο με (23-26).

Δεν άλλαξαν πολλά στην 2η περίοδο, ο Μπογκντάνοβιτς είχε πάρει «φωτιά», στέλνοντας το σκορ στο +4 (38-42). Ο Σρούντερ δεν το άφησε έτσι…  Ο βραχύσωμος πόιντ γκαρντ έστειλε το παιχνίδι στον πόντο (43-44). Το ημίχρονο έληξε με ισοπαλία 47-47.

Ο ρυθμός του αγώνα μετά την ανάπαυλα είχε  πέσει, το ίδιο και το ποσοστό των δύο ομάδων. Το ημίχρονο τους έκοψε τη «φόρα» και το σκορ είχε «παγώσει» (56-53). Η Γερμανία εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης ομάδας, στέλνοντας την διαφορά στους +11 (54-53). Ο Μπογκντάνοβιτς ήταν  «εξαφανισμένος» σε αυτό το οκτάλεπτο της 3ης περιόδου, ο Μιλουτίνοβ είχε μείνει στάσιμος στους  δύο πόντους και η Σερβία έδειχνε  εγκλωβισμένη (69-57).

Τελική ευθεία… Η Σέρβοι έβγαλαν αντίδραση μετά το 20-10 επιμέρους σκορ των Γερμανών, μέσα σε 3’ κατάφεραν να μειώσουν στους 7 πόντους (71-64). Δύο λεπτά πριν την λήξη και η διαφορά ήταν στους +3 ( 78-75). Η Σερβία πήρε την κατοχή, όμως ο Γκούντουριτς αστόχησε από τη γωνία σε σουτ ισοφάρισης. Οι 2/2 από τον Γκούντουριτς μείωσαν την διαφορά στους δύο πόντους με 39.5″ για το τέλος.

Το τρίποντο του Σρούντερ ήταν αυτό που έγραψε τους «τίτλους τέλους». Οι Γερμανοί έγραψαν το όνομα τους με «Χρυσά γράμματα» στην ιστορία του Mundobasket, επικρατώντας της Σερβίας με 83-77.

Οι διαιτητές: Βάσκες –  Μπερμούδες –  Σάλινς.
Τα δεκάλεπτα: 23-26, 47-47, 69-57, 83-77.