Κεντρική Γυναίκες Ελευθερία Μοσχάτου – Κλούζ Ναπόκα 65-60

Ελευθερία Μοσχάτου – Κλούζ Ναπόκα 65-60

4F70082B 014B 40FA 8039 DBCA5009BD58

Γράφει ιστορία η Ελευθερία Μοσχάτου…

Η Ελευθερία Μοσχάτου το είπε και το έκανε… Επικράτησε της Κλουζ Ναπόκα με 65-60 (2/2) και έγινε η 3η ομάδα στην Ελλάδα που προκρίθηκε στους Ομίλους του EuroCup Women.

Με το «δεξί» μπήκε στην αναμέτρηση η ομάδα μας, με την Ζετς να πιάνει ότι είχε αφήσει στο προηγούμενο παιχνίδι. (6-4). Οι φιλοξενούμενες μαζί με την Παβέλ κατάφεραν να μειώσουν και έπειτα να ισοφαρίσουν (8-8). Η Ζετς έχοντας ξανά το «τιμόνι» της ομάδας στα χέρια της έδωσε ανάσα στην Ελευθερία Μοσχάτου (15-8).Η 1η περίοδος έληξε με 19-16.

Η ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη συνέχισε να κυριαρχεί στο παιχνίδι (26-17). Η ομάδα του Kούκου δεν το άφησε έτσι, μείωσε θεαματικά το σκορ (30-21), Το Μοσχάτο έφυγε για τα αποδυτήρια με 37-29.

Στο Β΄ μέρος της αναμέτρησης ήρθαν τα πάνω-κάτω, η Κλούζ με την Παβέλ να την οδηγεί μείωσε στους +7 (50-43). Η Κατερίνα Χατζηδάκη  δοκιμάζοντας ένα σχήμα με τις μικρότερες της ομάδας στο παρκέ κατάφερε να αυξήσει την διαφορά στους +11 (56-45). Η Ταμπάκου έκλεισε την 3η περίοδο με 58-49.

Τελική ευθεία…   Η διαφορά ήταν στους +5 και ο χρόνος ήταν αρκετός για να ανατραπούν τα δεδομένα (58-53). Με Τούροντιτς και Λέρι η διαφορά έφτασε ξανά στους +8 τρία λεπτά πριν τη λήξη. Οι γηπεδούχες δείχνοντας χαρακτήρα στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να γράψουν ιστορία (65-60).

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-29,58-49,65-60.

Δείτε εδώ το στατιστικό του αγώνα.

Περισσότερα σε Γυναίκες

Euroleague: Η λίστα με τους παίκτες που αγωνίστηκαν σε όλα τα ματς

Η Euroleague παρουσίασε τη λίστα με τους παίκτες που αγωνίστηκαν σε όλα τα ματς της διοργά…