Κεντρική Διεθνή Παγκόσμιο Παγκόσμιο Κύπελλο: Αποκλεισμός-σοκ για τη Γαλλία

Παγκόσμιο Κύπελλο: Αποκλεισμός-σοκ για τη Γαλλία

gobert gallia letonia jpg

Η Γαλλία αποκλείστηκε και μαθηματικά στους Ομίλους του Παγκοσμίου!

Το πρώτο μεγάλο «μπαμ» στο Παγκόσμιο Κύπελλο είναι γεγονός. Η Γαλλία δεν τα κατάφερε ούτε στη Λετονία και αποκλείστηκε και μαθηματικά από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Η «μαχητική» Λετονία με μία μεγάλη ανατροπή από το -12 έκανε την ανατροπή, πήρε τη νίκη και έστειλε τους Γάλλους σπίτι τους.

Η Γαλλία στο μεγαλύτερο μέρος του ματς είχε τα ηνία του σκορ και έδειχνε να παίρνει τη νίκη, με την οποία θα έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης. Οι Γάλλοι στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, κόλλησαν επιθετικά και η Λετονία έφερε τούμπα το ματς και πήρε τη νίκη με 88-86.

Η Γαλλία μετά την ήττα από τον Καναδά έχασε και από τη Λετονία και μαθητικά πλέον είναι εκτός. Οι Γάλλοι θα δώσουν ακόμη έναν αγώνα για τον Όμιλο τους με τον Λίβανο και στη συνέχεια θα πάει… σπίτι της.

Περισσότερα σε Παγκόσμιο

Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 80-82 (vid)

Ο Ολυμπιακός έχασε στην παράταση από ένα σφύριγμα (80-82). Σ’ ένα από τα ομορφότερα παιχνί…