Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Παίδων: Ελλάδα – Γερμανία 69-77

Παίδων: Ελλάδα – Γερμανία 69-77

F8189D59 9E70 482A 950E 797A4CD8DE03

Ηττήθηκε από την Γερμανία η Εθνική Παίδων Ελλάδας.

Η Γερμανία πήρε τη νίκη στον αγώνα της με την Εθνική Παίδων στο ΚΓ Μελισσίων με 77-69. στον πρώτο από τους δύο αγώνες προετοιμασίας που θα δώσουν οι δύο ομάδες. Το επόμενο ραντεβού είναι κλεισμένο για αύριο (12/7, 18.30) στο ίδιο γήπεδο.

Η ελληνική ομάδα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε μια μικρή διαφορά που έφτασε στους πέντε πόντους με το τέλος της πρώτης περιόδου (19-14). Η κατάσταση άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν οι Γερμανοί έκαναν ένα βήμα μπροστά, πήραν το προβάδισμα (26-28, 14’55’’). Ο Παπασταύρου έδωσε προσωρινά ξανά τον πρώτο λόγο στην Ελλάδα (31-30, 16’20’’), ο Καζαμίας διαμόρφωσε το 36-34 (17’30’’) με το ημίχρονο να κλείνει 36-38 και τη διαφορά να φτάνει στο +5 (36-41, 21’) για τους Γερμανούς με την Ελλάδα να επιστρέφει για να γράψει το 55-51 (28’10’’) με τον Λέφα.

Το παιχνίδι διατήρησε τον χαρακτήρα του ντέρμπι με τον Μπένεφελντ να διαμορφώνει το 55-58 και τον Στέβοβιτς να μειώνει με τη λήξη της τρίτης περιόδου (57-58). Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου οι Γερμανοί έχτισαν μια διαφορά που έφτασε στους δέκα πόντους (57-67, 33’10”) και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 77-69.

Διαιτητές: Αντωνιάδης – Ευφραιμίδης – Βαγγάλης.
Δεκάλεπτα: 19-14, 36-38, 57-58, 69-77.
ΕΛΛΑΔΑ (Καλαμπόκης): Σερμπέζης 7 (1), Λέφας 9, Στράντζαλης, Καζαμίας 8, Μακαρατζής 5 (1), Στέβοβιτς 4, Αλεξάκης 10 (2), Ντάψης 4, Μουτάφης 2, Καραθανάσης, Σκληρός 2, Παπασταύρου 18 (4)