Κεντρική Γυναίκες Νεανίδων: Κροατία – Ελλάδα 45-41

Νεανίδων: Κροατία – Ελλάδα 45-41

ellada kroatia e1688837997148

Ήττα για την Εθνική Νεανίδων.

Η Εθνική Νεανίδων δεν τα κατάφερε απέναντι στην Κροατία. Ηττήθηκε με 45-41 και θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 (Β’ Κατ.) αύριο (9/7) στη Σόφια.

Η νευρικότητα οδήγησε και τις δύο ομάδες σε μία πολύ φτωχή συγκομιδή στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (9-6). Η Κροατία ήταν αυτή που πρώτη φάνηκε να βρίσκει ρυθμό για να φτάσει ως το +12 (26-14) στα μισά της αναμέτρησης.

Η ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε, όπως το συνηθίζει, καλύτερη στην τρίτη περίοδο. Προσπάθησε, μείωσε σταδιακά για να πλησιάσει στους τρεις πόντους (29-26, 27’) με την Παλάσκα να ευστοχεί. Η αντίπαλός της όμως βρήκε και πάλι τις λύσεις που χρειαζόταν με την Ελλάδα να μετρά 1/12 τρίποντα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (38-28, 34′).

Το τρίποντο της Μπλιθικιώτη έγραψε το 42-37 (37′) με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να κάνει μια τελευταία προσπάθεια για τη νίκη. Η Μαργέλου μείωσε ακόμη περισσότερο (42-39), αλλά η Κροατία κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη που οδηγεί στον τελικό και στην άνοδο στην Α’ Κατηγορία.

Διαιτητές: Μιτρόσφκι (Βόρεια Μακεδονία) – Βούιτσιτς (Μαυροβούνιο) – Γουίλιαμς (Μ. Βρετανία).
Τα δεκάλεπτα: 9-6, 26-14, 33-26, 45-41.
Ελλάδα (Κτιστάκης): Μπλιθικιώτη 5 (1), Χατήρα 2, Μαργέλου 13 (1), Στολίγκα 6, Ζιάκα, Παλάσκα 3, Παρασκευοπούλου, Στεφανάκη, Ταμπάκου 6, Τσάμη 6

Περισσότερα σε Γυναίκες

Σπουδαία παιχνίδια είχαν τα play off της Α2 γυναικών

Έντονο ενδιαφέρον στους αγώνες της Α2 γυναικών. Ματσάρα είδα στην Αγ. Παρασκευή για τα πλέ…