Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ευρωμπάσκετ Νέων Ανδρών: Το πανόραμα της ημέρας (15/7)

Ευρωμπάσκετ Νέων Ανδρών: Το πανόραμα της ημέρας (15/7)

image 2 e1689520721948

Το πανόραμα της Εθνιής Νέων Ανδρών.

Με τους αγώνες της ημιτελικής φάσης και των θέσεων κατάταξης συνεχίστηκε το Ευρωμπάσκετ Νέων Ανδρών 2023 στο Ηράκλειο. Η Εθνική Ομάδα ηττήθηκε στον ημιτελικό από τη Γαλλία με 51-98 και θα διεκδικήσει αύριο το Χάλκινο Μετάλλιο, κόντρα στο Βέλγιο, το οποίο έχασε από το Ισραήλ στον έτερο ημιτελικό. Στον τελικό θα αναμετρηθούν Γαλλία και Ισραήλ.

Στους άλλους αγώνες, κυρίως για τις θέσεις 5-8 και 9-16, δεν έλειψαν και πάλι οι συγκινήσεις και το καλό θέαμα.  Για τις θέσεις 5-8 η Σερβία νίκησε με 76-55 την Τουρκία, μετά από πολύ καλή εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας εξ αρχής το προβάδισμα. Οι Σέρβοι είχαν διάθεση και προηγήθηκαν με 29-43 στο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο 20λεπτο συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό απέναντι σε μια απογοητευμένη και απογοητευτική Τουρκία, με συνέπεια να φτάσουν εύκολα στη νίκη και να διεκδικήσουν αύριο την 5η θέση. Σαράνοβιτς με 16 και Πέτροβιτς με 15 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν για τους νικητές, ενώ για τους ηττημένους διακρίθηκε ο Μπουγιουκτουντσέλ με 14 πόντους.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσίασαν οι αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 13-16 στο κλειστό του Πανεπιστημίου καθώς οι τρεις τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στη Β’ κατηγορία. Στον πρώτο από αυτούς, το Μαυροβούνιο επικράτησε της Πολωνίας με 64-61 και αύριο θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την παραμονή του, ενώ αντίθετα οι Πολωνοί υποβιβάστηκαν.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου. Τότε ο Μίρκοβιτς με δύο τρίποντα και Μπόγκαβατς με άλλο ένα, έδωσαν «αέρα» 7 πόντων (59-52) στο Μαυροβούνιο. Οι Πολωνοί που τα περίμεναν όλα από τον Ουρμπάνιακ (17π, 10ρ), μείωσαν στους 3 με τρίποντο του Βίλτσεκ στα 36 δευτερόλεπτα (64-61) ενώ είχαν και την τελευταία επίθεση, με τον Λάλακ ωστόσο να αστοχεί στο μακρινό τρίποντο. Ο Μίρκοβιτς με 15 πόντους ήταν ο πρωτος σκόρερ των νικητών.

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Κροατία συντρίβοντας την Εσθονία με 98-70. Έτσι θα παλέψει αύριο για την παραμονή απέναντι στο Μαυροβούνιο, ενώ οι Εσθονοί θα αγωνιστούν του χρόνου στη Β’ κατηγορία. Η κυριαρχία της Κροατίας αποτυπώθηκε από τα πρώτα λεπτά, με το ημίχρονο να κλείνει στο +25 (52-27). Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια με τη διαφορά να ξεπερνά και τους 30 πόντους (85-51 στο 35′) με τους Κροάτες να έχουν εύκολα τον έλεγχο. Ο Μπράλια με 25 πόντους σε 20 λεπτά ήταν ο κορυφαίος των νικητών με τον Ρατζαοφέρα (16π.) να τον ακολουθεί. Οι Πουμ και Αλικ με 14π.  διασώθηκαν από τους ηττημένους.

Η Γερμανία πήρε σπουδαία νίκη επί της Λιθουανίας με 58-60 για τις θέσεις 5-8, παίζοντας καλύτερα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Οι νικητές είχαν τον έλεγχο από νωρίς, προηγήθηκαν με 23-33 στο ημίχρονο και χάρη τις προσπάθειες (κυρίως) του Λελεβίτσιους, μείωσαν αρχικά στους 6 (38-44) με το ξεκίνημα του δ’ δεκαλέπτου και στον πόντο 57-58 στο 38’. Στα 6’’ το σκορ ήταν 58-60 με τις δυο ομάδες να έχουν εκατέρωθεν από 1/2 βολές, με τους Λιθουανούς να αστοχούν στην τελευταία επίθεση και τους Γερμανούς να πανηγυρίζουν τη νίκη που τους οδηγεί στον αυριανό αγώνα για την 5η θέση με την Σερβία.

Στον πρώτο ημιτελικό το Ισραήλ επικράτησε εύκολα του Βελγίου με μετά από πολύ καλή εμφάνιση και θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο. Εκμεταλλεύθηκε την ατυχία των Βέλγων με τον τραυματισμό του καλύτερού τους παίκτη, του Τάις Ντε Ρίντε και είχε εύκολο έργο, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και οι Βέλγοι «κατέρρευσαν» ψυχολογικά και από 25-31 στο ημίχρονο, στο 27’ το σκοτ ήταν 32-49. Οι νικητές ήλεγξαν εύκολα τον ρυθμό και πήραν πανηγυρικά την πρόκριση στον τελικό, έχοντας και πάλι κορυφαίους τους Γιάκοβ, Γουλφ, ενώ απ’ το Βέλγιο ξεχώρισε ο .

Την ένατη θέση στη διοργάνωση θα διεκδικήσει η Ιταλία μετά την επικράτησή της με 98-86 σε βάρος της Ισλανδίας στο κλειστό του Πανεπιστημίου. Απαλλαγμένες από το άγχος, οι δύο ομάδες έπαιξαν φουλ επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε 50-50, με τους Ισλανδους να ευστοχούν σε 13 τρίποντα σε αυτό το διάστημα (5 ο Κιάρτανσον).

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στη συνέχεια, με τους Ιταλούς να σταματούν την… «πληγή» από τα 6,75μ. και με σερί 17-0 να βρίσκονται στο +14 (71-57 στο 27′). Μάλιστα ο παίκτης που τους τράβηξε στο σκορ ήταν ο Φαντόμα ο οποίος έπαιζε ελάχιστα στο τουρνουά αλλά σήμερα σημείωσε 22 πόντους με άψογα στατιστικά. Η διαφορά άγγιξε και τους 20π. (81-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου) με τους Σκανδιναβούς να το παλεύουν ως το τέλος αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Εξαιρετικός για τους νικητές ήταν και ο αρχηγός Καζαρίν με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ ενώ από τους Ισλανδούς ξεχώρισε η τριπλέτα των Κιάρτανσον, Γκούναρσον, Άτλασον που σημείωσαν συνολικά τους 76 από τους 86 πόντους της ομάδας τους.

Το τελευταίο παιχνίδι της ημέρας ανάμεσα στη Σλοβενία και την Ισπανία για τις θέσεις 9-12, εξελίχθηκε σε θρίλερ και ήταν το πρώτο στο φετινό Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που κρίθηκε στην παράταση. Τελικώς οι Ισπανοί επιβλήθηκαν με 75-72 (63-63 κ.α.) και αύριο θα παίξουν με την Ιταλία για την 9η θέση. Οι Σλοβένοι με όπλο τους την άμυνα, είχαν το πάνω χέρι στο ματς μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου χωρίς ωστόσο να παίρνουν μεγάλες διαφορές. Μετά το πρώτο  προσπέρασμα της Ισπανίας στο 27′ (45-43), οι αντίπαλοι πήγαν ουσιαστικά πόντο με πόντο έως το φινάλε.

Ο Τσιάνι με μια βολή έκανε το 63-61 για να ισοφαρίσει ο Νούνιες, 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Κλάβζαρ αστόχησε στην εκπνοή σε τρίποντο κι έτσι ακολούθησε παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Ο Ντομινγκες με δύο βολές 19 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έγραψε το 75-72, με τον Ακινο να δίνει τάπα στον Κλάβζαρ στην προσπάθειά του με τρίποντο να ισοφαρίσει. Ο Τάμπα με 17π. ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών ενώ από τους Σλοβένους 18 είχε ο Κλάβζαρ και 14 ο Τσιάνι με ισάριθμα ριμπάουντ.

Εσθονία – Κροατία 70-98

Το πρόγραμμα των αγώνων της Κυριακής (16/7)

Τελικός

21:00 Γαλλία – Ισραήλ (Νέο Κ.Γ. Ηρακλείου)

Τελικός 3ης θέσης

18:30 Ελλάδα – Βέλγιο (Νέο Κ.Γ. Ηρακλείου)

Θέσεις 5-6

13:30 Σερβία – Γερμανία (Νέο Κ.Γ. Ηρακλείου)

Θέσεις 7-8

18:30 Τουρκία – Λιθουανία (Κ.Γ. Πανεπιστημίου Κρήτης)

Θέσεις 9-10

16:00 Ιταλία – Ισπανία  (Κ.Γ. Πανεπιστημίου Κρήτης)

Θέσεις 11-12

13:30 Ισλανδία – Σλοβενία (Κ.Γ. Πανεπιστημίου Κρήτης)

Θέσεις 13-14

16:00 Μαυροβούνιο – Κροατία (Νέο Κ.Γ. Ηρακλείου)

Θέσεις 15-16

11:00 Πολωνία – Εσθονία (Κ.Γ. Πανεπιστημίου Κρήτης)

Περισσότερα σε Εθνικές

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…