Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ – Περιστέρι 64-81

ΠΑΟΚ – Περιστέρι 64-81

70CFACAB 9D91 4BA8 8AA7 96E5291193E7

Το 2-0 «έγραψε» το Πετιστέρι κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Το Περιστέρι πέρασε νικηφόρα με 81-64 από το Παλατάκι, διαμορφώνοντας το 2-0 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League.

Καλό ήταν το ξεκίνημα και των δύο ομάδων στα πρώτα λεπτά (8-5). Τεχνική ποινή για παρατεταμένη διαμαρτυρία χρεώθηκε ο Μάρκους Ντένμο στο 5’ του δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ στο 8΄κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα ασφαλέιας και έπειτα να κλείσει το δεκάλεπτο με +7 (24-17).

Στο ίδιο μομέντουμ κινήθηκε και η 2η περίοδος (26-18). Ο Σιλβέν Φρανσίσκο είχε υποπέσει στα 4 από τα 8 λάθη του Περιστερίου, με αποτέλεσμα η ομάδα να βρεθεί πίσω στο σκορ (30-23).

Στο 7΄ήρθαν τα πάνω – κάτω, το Περιστέρι αντέδρασε και τρέχοντας ένα επιμέρους 9-24 άλλαξε τις ισορροπίες και πήρε το προβάδισμα με +9 (32-41). Το ημίχρονο έληξε με 33-41.

Τα ηνία του σκορ συνέχιζε να κρατά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη και στην 3η περίοδο (38-46). Η ομάδα του Φώτη Τακιανού επανήλθε, μειώνοντας στους +4 (50-54). Το δεκάλεπτο έληξε με 52-56.

Τελική ευθεία… Όσο μείωνε ο ΠΑΟΚ άλλο τόσο πίεζε το Περιστέρι (57-64).Η διαφορά έφτασε τους +12 (60-72). Η ομάδα του Βασίλη  Σπανούλη δεν άφησε περιθώρια στους Θεσσαλονικιούς, πήρε τη νίκη με 64-81 και έκανε το 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 33-41, 52-56,64,81