Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Πανελλήνιο Παίδων: Περιστέρι – ΔΕΚΑ 68-63

Πανελλήνιο Παίδων: Περιστέρι – ΔΕΚΑ 68-63

PERISTERI DEKA e1687459463381

Απέκλεισε τη ΔΕΚΑ το Περιστέρι.

Στο δεύτερο παιχνίδι της τρίτης ημέρας για τον Β΄ Όμιλο της Τελικής Φάσης του 50ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων που διεξάγεται στο Κλειστό Γυμναστήριο Μπάρας στα Τρίκαλα, το Περιστέρι επικράτησε με 68-63 της ΔΕΚΑ και την απέκλεισε από την «τετράδα» της διοργάνωσης.

Το άγχος και η ζέστη επηρέασε τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 5-5 στο πέμπτο λεπτό. Η ΔΕΚΑ πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (14-9) με λέι-απ του Ιωαννίδη (7΄08΄΄), όμως το Περιστέρι με σερί 5-0 ισοφάρισε άμεσα σε 14-14.

Η ΔΕΚΑ προηγήθηκε με 21-14 με σουτ του Στράντζαλη (11΄25΄΄) και κράτησε το προβάδισμα με διαφορά 3-7 πόντων μέχρι λίγο πριν την ανάπαυλα, όταν το Περιστέρι με τον Καραθανάση μείωσε σε 34-32.

Η αρχή της τρίτης περιόδου έδωσε και το προβάδισμα στο Περιστέρι (37-34, με τρίποντο του Αλεξάκη) και 40-36 με τρίποντο του Πανολιά (22΄22΄΄). Η πρωτοπορία για την πρωταθλήτρια της ΕΣΚΑ διευρύνθηκε κι άλλο, φθάνοντας το 50-42 με τρίποντο του Λιοσάτου (26΄58΄΄). Η ομάδα του Ευόσμου μείωσε στο καλάθι (50-48), με τον Μουτάφη, τρία δευτέρα πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 62-52 ύστερα από τρίποντο του Καλαμπόγια (32΄49΄΄). Η ΔΕΚΑ μείωσε σε 66-63, με βολές του Μουτάφη, 15 δεύτερα πριν το τέλος όμως ο Χαϊδεμένος με τον ίδιο τρόπο έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Αθήνας που τερμάτισε αήττητη την πρώτη φάση των αγώνων.

Διαιτητές: Αγγελή – Κηπώσης – Νέδογλου.
Τα δεκάλεπτα: 14-18, 32-34, 50-48, 68-63.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Δελή): Καράγκουτης 2, Τζιάλλας 2, Πανολιάς 12 (1), Καραθανάσης 13, Λιοσάτος 8 (2), Παπαδάτος 3, Φίλλιος, Καλαμπόγιας 6 (1), Αλεξάκης 20 (4), Χαϊδεμένος 2, Ζαμπούκας .
ΔΕΚΑ (Χατζηβρέττας): Κεχαγιάς, Κουρουτζίδης 1, Μπατζώνης, Στράντζαλης 9, Κεραμιτσόπουλος 11, Μουτάφης 24 (2), Βασιλάκης 6, Ιωαννίδης 5 (1), Αμπάρκιολας, Σερκετζής 7, Χατζησυμεών, Κωστούλας.