Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Πανελλήνιο Παίδων: Ολυμπιακός-ΔΕΚΑ 73-61

Πανελλήνιο Παίδων: Ολυμπιακός-ΔΕΚΑ 73-61

Olympiakos paidon

Ξεκίνημα με το δεξί για τον Ολυμπιακό στο Πανελλήνιο Παίδων.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του Β΄ Ομίλου του 50ου Πανελληνίου Παίδων ΟΠΑΠ στο κλειστό γυμναστήριο Μπάρας των Τρικάλων, ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΔΕΚΑ με 73-61.

Η ΔΕΚΑ πέρασε με 8-4, 5΄12΄΄ πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου με σουτ του Στράντζαλη. Η απάντηση των «ερυθρολεύκων» ήταν άμεση και με σερί 10-0 προηγήθηκαν 14-8 στα επόμενα τρία λεπτά.

Με τρίποντο του Ιωαννίδη (8΄22΄΄ πριν την ανάπαυλα), η ΔΕΚΑ πλησίασε στο καλάθι (19-17). Λίγο αργότερα ο Κεραμιτσόπουλος ισοφάρισε σε 21-21, όμως ο Ολυμπιακός ξαναπέρασε μπροστά και διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 19ο λεπτό, όταν με τρίποντο του Καλκαβούρα η διαφορά έφθασε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (36-26).

Στα μέσα της τρίτης περιόδου οι Πειραιώτες διεύρυναν το προβάδισμα στο 49-30 με βολή του Παπασταύρου. Στο ίδιο σημείο του αγώνα τραυματίστηκε ο Βασιλάκης της ΔΕΚΑ, αλλά παρόλα αυτά η ομάδα του Ευόσμου έκανε ένα 7-0 μειώνοντας προσωρινά το σκορ.

Στο μισό του τελευταίου δεκαλέπτου, η ομάδα από τη Θεσσαλονίκη μείωσε σε 66-55 με τον Βασιλάκη που ξαναμπήκε στον αγώνα,  αλλά ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διψήφια διαφορά και έφθασε στην πρώτη του νίκη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 36-26, 56-42, 73-61