Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Πανελλήνιο Παίδων: Ολυμπιακός – ΑΓΣ Ιωαννίνων 92-55

Πανελλήνιο Παίδων: Ολυμπιακός – ΑΓΣ Ιωαννίνων 92-55

Olympiakos Panellhnio

Εύκολα ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.

Στο πρώτο παιχνίδι της τρίτης ημέρας για τον Β΄ Όμιλο της Τελικής Φάσης του 50ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων που διεξάγεται στο Κλειστό Γυμναστήριο Μπάρας στα Τρίκαλα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 92-55 του ΑΓΣ Ιωαννίνων.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η ομάδα της Ηπείρου ισοφάρισε σε 6-6 με βολές του Ντούμα (2΄21΄΄), όμως οι Πειραιώτες ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (20-10) ύστερα από δίποντο του Παπασταύρου (8΄45΄΄).

Η δεύτερη περίοδος ήταν καθοριστική για τους «ερυθρόλευκους», καθώς έφθασαν το δείκτη της διαφοράς στο +20 (37-17) με καλάθι του Φτιάρα (13΄55΄΄) και έκαναν νταμπλ σκορ (46-23) με τον Παπασταθόπουλο (18΄14΄΄).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, ενώ στο τέταρτο ανέβηκε κι άλλο μέχρι να φθάσουμε στο τελικό αποτέλεσμα, παρά τη χρησιμοποίηση για αρκετή ώρα όλων σχεδόν των παικτών και από τις δύο ομάδες.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 50-24, 72-44, 92-55.