Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Πανελλήνιο Παίδων: ΚΑΟΧ Ευρώπη 87-Παναθηναϊκός 54-101

Πανελλήνιο Παίδων: ΚΑΟΧ Ευρώπη 87-Παναθηναϊκός 54-101

Panathinaikos KAOX

Με άνεση ο Παναθηναϊκός «υπέταξε» τον ΚΑΟΧ.

Στο δεύτερο παιχνίδι για τον Α΄ Όμιλο της Τελικής Φάσης του 50ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων που διεξάγεται στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Κατσιμήδου στα Τρίκαλα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 54-101 του ΚΑΟΧ Ευρώπη 87.

Η ομάδα της Χαλκιδικής μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-2 (2΄55΄΄). Με το δίποντο του Τσακίρη ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 11-11 (4΄35΄΄) και στη συνέχεια πήρε προβάδισμα με 21-15 (6΄56΄΄).

Ο ΚΑΟΧ ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο για να μειώσει σε 25-22 με τρίποντο του Παναγιωτόπουλου, όμως ένα σερί 16-0 από τους «πράσινους» άνοιξε τη διαφορά στο 41-22 (14΄04΄΄).

Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια είχε να διαχειριστεί τη μεγάλη διαφορά που «έχτισε» στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι έφτασε να προηγείται με +40 και σκορ 89-49 (31΄55΄)΄, με τους παίκτες του ΚΑΟΧ να αποκομίζουν σημαντικές εμπειρίες από το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 37-57, 48-84, 54-101