Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Πανελλήνιο Παίδων: Ηράκλειο – ΑΓΣ Ιωαννίνων 40-47

Πανελλήνιο Παίδων: Ηράκλειο – ΑΓΣ Ιωαννίνων 40-47

Panellhnio

Την πέμπτη θέση θα διεκδικήσουν τα Ιωάννινα.

Στο πρώτο παιχνίδι για τις θέσεις 5-8 της Τελικής Φάσης του 50ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων που διεξάγεται στο Κλειστό Γυμναστήριο Μπάρας στα Τρίκαλα, ο ΑΓΣ Ιωαννίνων επικράτησε με 47-40 του Ηρακλείου και θα διεκδικήσει αύριο την πέμπτη θέση.

Το Ηράκλειο πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα με 8-2 στα πρώτα λεπτά. Η πρωτοπορία για την ομάδα της Κρήτης συνεχίστηκε μέχρι τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, όταν με σουτ του Μπόλη (12΄51΄΄) ο ΑΓΣΙ ισοφάρισε σε 14-14.

Το σερί συνεχίστηκε για την ομάδα της Ηπείρου και έφθασε το 15-0, καθώς το Ηράκλειο έμεινε περίπου 12 λεπτά χωρίς να πετύχει πόντο. Η διαφορά έφθασε σε διψήφιο νούμερο (37-25), μετά τη μείωση του σκορ από τους Κρητικούς στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, με βολές του Ντούμα (25΄25΄΄).

Το Ηράκλειο κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφια διαφορά (40-31) με βολή του Μακράκη (32΄08΄΄), όμως οι Ηπειρώτες κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα παρά τη νέα μείωση του σκορ και έφθασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-7, 17-26, 27-38, 40-47.