Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Πανελλήνιο Παίδων: ΑΓΣ Ιωαννίνων – ΔΕΚΑ 40-81

Πανελλήνιο Παίδων: ΑΓΣ Ιωαννίνων – ΔΕΚΑ 40-81

Paidon Panellhnio

Πέμπτη στο Πανελληνιο Παίδων η ΔΕΚΑ!

Η ΔΕΚΑ κατέλαβε την πέμπτη θέση του 50ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων ΟΠΑΠ, καθώς επικράτησε με 81-40 του ΑΓΣ Ιωαννίνων στον αγώνα που διεξήχθη στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Κατσιμήδου στα Τρίκαλα.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έδειξε από την αρχή ότι είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη νίκη, καθώς προηγήθηκε με διψήφια διαφορά μετά από πέντε λεπτά αγώνα (16-5 με τον Βασιλάκη).

Το πρώτο καλάθι στη δεύτερη περίοδο σημείωσε ο Κεραμιτσόπουλος, κάνοντας το 30-13 (12΄22΄΄), καθώς οι δύο ομάδες αστόχησαν σε αρκετές επιθετικές προσπάθειες. Οι Ηπειρώτες μείωσαν σε 34-22 με σουτ του Μπόλη (17΄39΄΄), όμως στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Ευόσμου πήρε διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων (47-25) και στο τέλος του ξεπέρασε και τους 30 (63-31).

Στο 35ο λεπτό το σκορ έφθασε στο 74-33 με βολή του Μουτάφη, για να φθάσουμε στο τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 11-28, 25-41, 31-65, 40-81