Κεντρική Διεθνή Αναντολού Εφές – Καρσίγιακα 82-78

Αναντολού Εφές – Καρσίγιακα 82-78

Efes 1

Ζορίστηκε η Εφές αλλά έκανε το 1-0.

Η Αναντολού Εφές επικράτησε με 82-78 της Καρσίγιακα στον πρώτο τελικό της Τουρκικής Λίγκα και πήρε προβάδισμα στη μεταξύ τους σειρά με 1-0.

Στο ξεκίνημα η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε τον έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκε με (23-14) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και στη συνέχεια ανέβασε κι άλλο την απόδοση της, παίρνοντας εύκολα τη μέγιστη διαφορά με +15 (33-18).

Στην επανάληψη η Καρσίγιακα διαφοροποίησε έμπρακτα την εικόνα της στο παιχνίδι, κατάφερε να βρει λύσεις με πρωτοβουλίες του ΜακΚόλουμ (19 πόντους) και να μειώσει σε (53-47). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι. Και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Εμπαγιέ έγραψε το (78-76) στο 39“ και στη συνέχεια την σκυτάλη παρέλαβε ο Κλάιμπερν, που με νέο ζευγάρι ελεύθερων βολών έβαλε τους τίτλους τέλος (82-78), αφού το τελικό σουτ των φιλοξενούμενων δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 43-29, 62-56, 82-78.