Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Τενερίφη – Χάποελ Ιερουσαλήμ 68-69

Τενερίφη – Χάποελ Ιερουσαλήμ 68-69

BCL

Ο Κάρινγκτον έκρινε τον ημιτελικό.

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ επικράτησε της Τενερίφη με 68-69, χάρη στο σπουδαίο καλάθι που πέτυχε ο Κάρινγκτον στα 21 δευτερόλεπτα για το τέλος. Οι Ισραηλινοί πήραν το μεγάλο εισιτήριο για τον τελικό του Basketball Champions League και πλέον περιμένουν να μάθουν το ζευγάρι ΜάλαγαΒόννη (21:30) που θα κοντραριστούν μαζί για τον τίτλο.

Η Χαποέλ από την αρχή του αγώνα είχε τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι και παρότι η Τενερίφη πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, εξασφάλισε τη νίκης πρόκρισης στο τελευταίο λεπτό.

Ο Κάντιμ Κάρινγκτον εκτός από το νικητήριο καλάθι που σημείωσε ήταν και ο πρωταγωνιστής για την Χάποελ, σκοράροντας 19 πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Μαρσελίνιο Χουέρτας είχε 20 πόντους και ο Σερμαντίνι 18.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 30-34, 42-52, 68-69.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης
Περισσότερα σε Basketball Champions League

Ολυμπιακός: Παθιασμένη καλημέρα

Ο Ολυμπιακός είπε καλημέρα με ένα βίντεο γεμάτο πάθος από το ματς με την Παρτιζάν. Ο Ολυμπ…