Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 77-97

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 77-97

Paok Olympiakos

«Ερυθρόλευκο» break και μια νίκη μακριά από τους τελικούς.

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά κόντρα στον ΠΑΟΚ, επικρατώντας εύκολα με 77-97 στην Πυλαία. Οι Πειραιώτες πλέον βρίσκονται μια «ανάσα» από τους τελικούς της Basket League, αφού χρειάζονται μια ακόμη νίκη για την πρόκριση.

Με ανεβασμένες επιδόσεις ξεκίνησαν τον αγώνα και οι δυο ομάδες, πηγαίνοντας πόντο πόντο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ λίγο αργότερα κατάφερε να τρέξει ένα σερί 8-0 και να πάρει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (16-12) στο 6“, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε και έκλεισε το δεκάλεπτο με +2 (21-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη μέγιστη διαφορά (24-30) στο ματς, η οποία στη συνέχεια αυξήθηκε σε διψήφια νούμερα (26-37). Οι Θεσσαλονικείς προσπαθούσαν να βρουν λύσεις για να μειώσουν την ψαλίδα του σκορ, ωστόσο τα διαδοχικά τρίποντα του Κώστα Σλούκα έφεραν τον Ολυμπιακό στο +16 (29-45). Ως το ημίχρονο οι Πειραιώτες «σαν» σε προπόνηση επέβαλαν με ευκολία το ρυθμό του αγώνα (φτάνοντας ακόμη και το +20) και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με (41-56).

Με υψηλό ρυθμό στο σκοράρισμα μπήκε στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ, καθώς με 6-0 σερί ροκάνισε τη διαφορά στο -10 (47-57). Ο Φαλ στη συνέχεια ανέλαβε δράση, ο Βεζένκοφ ακολούθησε και ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι με +17 (47-64). Από εκείνη τη στιγμή η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έκλεισε το δεκάλεπτο σε (61-79).

Τελική ευθεία… Ο ΠΑΟΚ μπήκε με 6-0 σερί στο τέταρτο δεκάλεπτο, περιόρισε αρκετά τις λύσεις των Πειραιωτών στο ματς και μείωσε τη διαφορά στους 12 (69-81). Ωστόσο η αστοχία από την περιφέρεια ήταν το κυρίαρχο μειονέκτημα των γηπεδούχων στο ματς και έτσι ο Ολυμπιακός χωρίς να δεχτεί πίεση πήρε τη νίκη με 77-97.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-56, 61-79, 77-97.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…