Κεντρική NBA Νάγκετς – Σανς 97-87

Νάγκετς – Σανς 97-87

E889669B 3CBB 41BA 8B19 C2668A3EB8BE

Με Γιόκιτς έκαναν το 2-0 οι Νάγκετς.

Με ηγέτη τον Νίκολα Γιόκιτς  (39π., 16ριμπ., 5ασ., 2κλ.) οι Νάγκετς επικράτησαν για δεύτερη φορά των Σανς με 97-87 διαμορφώνοντας το 2-0.

Όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, όπου οι γηπεδούχοι περιόρισαν την άμυνα των αντιπάλων. Βέβαια, καθοριστικό ρόλο έπαιξε ο τραυματισμός του Κρις Πολ, στην 3η περίοδο αποχώρησε από το παρκέ.

Κορυφαίος παίκτης αναδείχθηκε ο Νίκολα Γιόκιτς σε 41 λεπτά συμμετοχής μέτρησε 39 πόντους με 15/24 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 3 λάθη.

Για τους Σανς ήταν ο Μπούκερ, σημείωσε  35 πόντους με 14/29 σουτ, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ αλλά και ο Κέβιν Ντουράντ με 24 πόντους, 10/27 εντός παιδιάς, 8 ριμπάουντ και 3 τελικές πάσες.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-21, 40-42, 70-73, 97-87.