Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Μακάμπι Τελ Αβίβ 97-86 (vid)

Μονακό – Μακάμπι Τελ Αβίβ 97-86 (vid)

20230510 224806

Η Μονακό αντίπαλος του Ολυμπιακού στα ημιτελικά της Euroleague

Η Μονακό έκανε το 3-2 στη σειρά με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και προκρίθηκε στο Final Four της Euroleague. Οι Μονεγάσκοι ύστερα από ένα πραγματικό ντέρμπι πήραν τη νίκη με 97-86 και πήραν το εισιτήριο για την τελική φάση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι άμυνες και για τις δύο ομάδες πήγαν περίπατο. Καμία από τις δύο δεν πόνταρε εκεί και προσπαθούσε μέσω της επίθεσης να πάρει τα ηνία στο ματς. Η Μακαμπι ήταν καλύτερη σε αυτό το διάστημα και κατάφερε να σημειώσει 33 πόντους και να πάρει και διάφορα 7 πόντων με μπροστάρη τον Μπόλντγουιν (26-33).

Η Μονακό στο δεύτερο δεκάλεπτο έβγαλε αντίδραση. Μ’ ένα γρήγορο 7-0 κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια και μπήκε ξανά δυνατά στη διεκδίκηση του ματς (33-33). Το σερί συνεχίστηκε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφεραν τούμπα το ματς (41-33). Ο Κάτας κατάφερε να ξυπνήσει τους παίκτες του. Η Μακάμπι απάντησε με δικό της σερί και ανέκτησε το χαμένο προβάδισμα της (45-47). Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να έχουν τα ηνία (53-49).

Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο. Μονακό και Μακάμπι κοντραριστηκαν και εναλλάσονταν στο σκορ (61-61). Μάικ Τζέιμς και Μπόλντγουιν το είχαν πάρει προσωπικά και έκαστος είχαν σημειώσει από 21 πόντους (72-70).

Ο Λόιντ πήρε τη σκυτάλη από τον Τζέιμς και με έξι συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα νίκης στη Μονακό (86-79) 3′ πριν το τέλος. Η Μακάμπι ήταν αστοχη στα τελευταία λεπτά και δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση. Η Μονακό κράτησε τα ηνία του σκορ και τελικά πήρε τη νίκη με 97-86.

Τα δεκάλεπτα: 26-33, 53-49, 72-70, 97-86