Κεντρική Β' Εθνική Γέφυρα – Δόξα Λευκάδας 70-81

Γέφυρα – Δόξα Λευκάδας 70-81

basketa e1680598754902

Επέστρεψε στην Α2 η Δόξα Λευκάδας!

Η Δόξα Λευκάδας  ήταν η μεγάλη νίκητρια του τελικού ανόδου, καθώς επικράτησε της Γέφυρας με 81-70 και επέστρεψε στα «σαλόνια» της Α2.

Δυναμικά μπήκε η Γέφυρα στο παρκέ (12-9). Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στην 1η περίοδο (28-22), έκλεισαν την 1η περίοδο με την διαφορά στους +4 (28-24).

Με άλλη ενέργεια μπήκε η ομάδα της Λεευκάδας στην 2η περίοδο, έτρεξε ένα 2-12 με αποτέλεσμα στο 16′ να «κλέψει»  τα ηνία του σκορ 30-34. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντα στο σκορ, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια (36-36). Το εύστοχο τρίποντο του Λαζάρου στο τέλος του ημιχρόνου έφερε την διαφορά στον πόντο 44-43.

Στο ίδιο μομέντουμ κύλισε και η 3η περίοδος 51-62. Η ομάδα της Λευκάδας παίζοντας εξαιρετική άμυνα, έκοψε τον αέρα των Θεσσαλονικιών κλείνοντας ττπ δεκάλεπτο με 53-65.

Τελική ευθεία… Η Λευκάδα είχε ανεβάσει ρυθμούς. η διαφορά στο 33΄είχε φτάσει τουςς +18 (54-72). Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου πήρε το διπλό (70-81) και από την νέα σεζόν θα αγωνίζεται στην Α2 Ανδρών.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 44-43, 53-65, 70-81.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Σάββατο 6/5
Γέφυρα – Δόξα Λευκάδας 70-81 (1-2)

ΓέφυραΔόξα Λευκάδας 70-81 (1-2)
Διαιτητές: Ταρενίδης Σ.- Γερακίνης – Πράττος
Τα δεκάλεπτα: 28-24, 44-45, 53-65, 70-81.
ΓΕΦΥΡΑ (Τζιβάνης): Κελεσίδης 11, Μπάρμπας, Σαμαράς, Φόρογλου 8, Χρυσόπουλος 17 (2), Σιώπης 10 (2), Ζεϊμπέκης, Κουτουξίδης 6, Αλευρίδης, Καλαϊτζίδης 10 (1), Λαζάρου 8 (2), Στράτος.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Τσιαβές, Σταματέλος, Βακουφτσής 2, Ντόβας, Βαγενάς 1, Τζόλος 18 (2), Χείλαρης 21 (3), Μάνα, Μανάκας 10, Κουρτίδης 18 (2),Βούγιοβιτς 11.

Περισσότερα σε Β' Εθνική

Σλούκας: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον Πάρη»

Εξαιρετικά αφιερωμένη στον Πάρη Δερμάνη η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι, από τον Κ…