Κεντρική Διεθνή Eurocup Προμετέι – Προμηθέας 80-57

Προμετέι – Προμηθέας 80-57

63A9882A 731D 45B9 B196 601D0250760D

Έσβησε το «όνειρο» του Προμηθέα.

Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του EuroCup, ηττήθηκε από την Προμετέι στη Ρίγα (80-57) και ολοκλήρωσε τη φετινή ευρωπαϊκή παρουσία του.

Ο Προμηθέας δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι σε ό,τι αφορά στην επίθεση (12-7). σε αντίθεση με την Προμετέι που ήταν εντυπωσιακή (20-11). Οι γηπεδούχοι είχαν ξεκινήσει με 4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 1/2 βολές, μαζί με 3 ασίστ για 1 λάθος. Από την άλλη, ο Προμηθέας είχε 2/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 1 ασίστ για 3 λάθη. Η 1η περίοδος έληξε με 25-16.

Οι κακές επιλογές και οι λανθασμένες αποφάσεις είχαν δημιουργήσει μια ανισορροπία στην άμυνα των πατρινών (28-16). Το έλεγχο της αναμέτρησης συνέχιζαν να τον έχουν οι γηπεδούχοι (34-20). Η Προμοτέι έκλεισε το ημίχρονο με +19 (44-29).

Στο ίδιο μομέντουμ κύλισε και η 3η περίοδος. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μια διαφορά ασφαλείας (57-38), είχαν 58.3% στο δίποντο και 40% στο τρίποντο. Η 3η περίοδος έληξε με +22 (62-40).

Τελική ευθεία… Η αναμέτρηση είχε πλευρίσει, αφού η διαφορά είχε φτάσει στα ύψη (67-42) Η Προμετέι έβαλε τέλος στο όνειρο της πρόκρισης στα ημιτελικά του EuroCup κερδίζοντας με 80-57.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 43-29, 62-40, 80-57.

Περισσότερα σε Eurocup

Σλούκας: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον Πάρη»

Εξαιρετικά αφιερωμένη στον Πάρη Δερμάνη η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι, από τον Κ…