Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Παναθηναϊκός – Ανδρογέας 58-50

Παναθηναϊκός – Ανδρογέας 58-50

Panathinaikos Androgeas

Νίκη και πρόκριση στην τετράδα για τον Παναθηναϊκό.

Τη δεύτερη νίκη του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων σημείωσε ο Παναθηναϊκός, κερδίζοντας μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι τον Ανδρογέα με 58-50, γεγονός που του έδωσε τη δεύτερη θέση στον Α’ Ομιλο και την πρόκριση στην τετράδα.

Ο Ανδρογέας προηγήθηκε με 19-9 (8’30’’) με την Γιαπιτζόγλου να δίνει πολλές λύσεις στην επίθεση, με τον Παναθηναϊκό όμως, να απαντά παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (24-22, 16’30’’) με την Παλάσκα να σημειώνει πολλά κρίσιμα καλάθια.

Η ομάδα της Κρήτης επέστρεψε κλείνοντας πρώτο ημίχρονο μπροστά με 30-26. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός όμως στο τέλος είχε πιο καθαρό μυαλό, ξέφυγε με 57-47 φτάνοντας στη νίκη.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου – Ιωάννου – Καψιώχας.
Τα δεκάλεπτα: 14-19, 26-30, 39-42, 58-50.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ζιάκας): Κατσούλη 8, Ζιάκα 10, Γιαννακοπούλου 4, Παναγιωτοπούλου, Μπάτσιου 8, Γρηγοράκη, Παλάσκα 25, Μπαμπανίκα, Σπέντζου 3 (1), Δεληστάθη, Υφαντοπούλου.
ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ (Σηφομιχελάκης): Καζάκη 5 (1), Γαλανάκη 11 (1), Γιαπιτζόγλου 19 (3), Τζανετή 7 (1). Χαλεπτάκη, Μηλιαρά 8 (1), Τσαγκαράκη, Βαρδαβά.