Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Άλμπα 84-88 (vid)

Παναθηναϊκός – Άλμπα 84-88 (vid)

Παναθηναϊκός

Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Άλμπα.

Ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε την Άλμπα για την προτελευταία αγωνιστική της Euroleague στο «ΟΑΚΑ». Οι «πράσινοι» πάλεψαν για τη νίκη, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα, με τη γερμανική ομάδα να επικρατεί με 88-84.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Πάρις Λι στο 09:48 για το 2-0. Η απάντηση της Άλμπα ήταν στο 09:22 με τον Ολίντε, ενώ είχε ακολουθήσει ένα μεγάλο σερί 10-0 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 06:31, είχαν το προβάδισμα με 12-2.

Στο 05:48 η διαφορά ήταν ακόμα στους δέκα (4-14) όμως με ένα επιμέρους σκορ 7-0, οι «πράσινοι» είχαν μειώσει σε 11-14 στο 04:41. Οι Γερμανοί φαινόντουσαν πιο «ζεστοί» στην πρώτη περίοδο και μετά από δίποντο του Τίερμαν στο 01;17, το σκορ ήταν 15-23.

Ο Παναθηναϊκός είχε μειώσει με βολές του Γκριγκόνις, όμως η Άλμπα απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το τελικό 17-25 στην πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν βάλει τους πρώτους πόντους με βολές του Σίκμα στο 09:37, ενώ είχε ακολουθήσει και ένα δίποντο του Κουμάντζε για το 17-29. Ο Γκριγκόνις με τρίποντο στο 08:44, είχε μειώσει για το «τριφύλλι», με τη διαφορά βέβαια στο 08:09 να είναι στους 14 (20-34).

Οι «πράσινοι» άρχισαν να παίζουν πιο δυναμικά από εκεί το σημείο και έπειτα. Με ένα επιμέρους σκορ14-5 από το 07:48 μέχρι το 05:10, είχαν μειώσεις στους πέντε πόντους (34-39), ενώ μέχρι το 03:06, είχε γίνει το 38-41.

Η Άλμπα που κράταγε το υπέρ της προβάδισμα, μετά από μία βολή του Ουέτζελ και ένα τρίποντο του Ζούσμαν στα 14 δευτερόλεπτα, είχε πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-49.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το πρώτο καλάθι το είχαν πετύχει οι Βερολινέζοι με τον Ουέτζελ, ενώ ο Ζούσμαν, είχε κάνει το 42-53 στο 09:06. Ο Παναθηναϊκός είχε την καλύτερη απάντηση, καθώς με ένα σερί 8-0 από το 08:57 μέχρι το 06:10, είχε μειώσει στο τρίποντο (50-53) με κύριο πρωταγωνιστή τον Μπέικον που είχε τους έξι πόντους.

Όχι μόνο αυτό, αλλά στο 04:12, οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να ισοφαρίσουν για πρώτη φορά (54-54). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη που όσο πέρναγε η ώρα έδειχνε καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο, στο 02:31 μετά από δίποντο του Μπέικον, είχε περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά το πρώτο καλάθι του αγώνα (59-58).

Οι «πράσινοι» συνέχιζαν επιθετικά και με σωστές αποφάσεις στην άμυνα. Στα 00:28 μετά από σουτ του Μπέικον το σκορ ήταν 68-63, ενώ με τρίποντο ο Σμιθ είχε μειώσει πριν τη λήξη της περιόδου σε 68-66.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι πρώτοι πόντοι είχαν έρθει από τον Τίερμαν με γκολ-φάουλ στο 09:01 για το 68-69. Ο Παναθηναϊκός είχε βρει απάντηση με τον Πάρις Λι στο 08:53 για το 70-69. Το «τριφύλλι» από το 06:31 μέχρι το 04:34, με ένα σερί 9-0, είχε πάρει σημαντικό προβάδισμα πέντε πόντων (80-75).

Στο 03:37 η διαφορά μπορεί να παρέμενε ίδια, όμως η Άλμπα με ένα επιμέρους σκορ 8-1, είχε περάσει μπροστά στο σκορ με 86-84, 18 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα.

Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την τελευταία τους επίθεση και με βολές ο Ουίτζελ ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του ματς, είχε διαμορφώσει το τελικό 84-88.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 42-49, 68-66, 84-88