Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Ολυμπιακός Βόλου – Ανδρογέας 54-52

Ολυμπιακός Βόλου – Ανδρογέας 54-52

4C7AC0AC D080 4692 8BBF F3BFD3C2000F

Την 5η θέση στο πρωτάθλημα κατάκτησε ο Ολυμπιακός Βόλου.

Ο Ολυμπιακός Βόλου κατέκτησε την 5η θέση στο 37ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων μετά την νίκη του με 54-52 επί του Ανδρογέα.

Ο Ολυμπιακός Βόλου από το ξεκίνημα πήρε προβάδισμα στο σκορ με την Νταϊάκη να δίνει πολλές λύσεις στην επίθεση. Αρχικά ξέφυγε με 20-11 (14’30’’) διατηρώντας την πρωτοπορία σε όλο το πρώτο ημίχρονο (30-19, 18’’).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ανδρογέας πίεσε, ήταν εύστοχος από την περιφέρεια μειώνοντας σε 32-29 (22’30’’) και προηγήθηκε με τρίποντο της Γαλανάκη στο 30’ (41-40).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Το φινάλε είχε δραματική εξέλιξη με τη Καραστάθη να κάνει το 52-50 (38’42’’) για τον Ολυμπιακό Βόλου, στα 52’’ η Καζάκη αστόχησε σε δύο βολές, ενώ το έκανε και η Οικονομίδου. Στα 11 δευτερόλεπτα η Μηλιαρά έφερε το ματς στα ίσα (52-52) για να έρθει 4,5 δεύτερα από το τέλος η Νταϊάκη να κάνει το 54-52 που ήταν το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Τζίμης – Ξυλάς – Γερός.
Τα δεκάλεπτα: 13-7, 31-24, 40-41, 54-52.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Παπαθανασίου): Ράπτη 6, Πολύζου 6, Λογοδότη 2, Καραστάθη 7, Κοτοπούλη 5, Οικονομίδου, Νταϊάκη 28 (4).
ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ (Σηφομιχελάκης): Καζάκη 8 (2), Γαλανάκη 6 (1), Γιαπιτζόγλου 10, Τζανετλη, Χαλεπάκη 2, Μηλιάρα 23 (3), Τσαγκαράκη 3(1), Μουρτζάκη, Βαρδαβά.