Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν Μονάχου – Ζαλγκίρις 80-83(vid)

Μπάγερν Μονάχου – Ζαλγκίρις 80-83(vid)

Λούκας Λεκαβίτσιους

Στα playoffs η Ζαλγκίρις.

Την πρόκριση της στα playoffs εξασφάλισε η Ζαλγκίρις, καθώς νίκησε εκτός έδρας την Μπάγερν Μονάχου με 83-80.

Κορυφαίος παίκτης για τους Λιθουανούς αναδείχθηκε ο Λούκας Λεκαβίτσιους που είχε 20 πόντους και 2 ασίστ.

Η ομάδα του Καζίς Μακσβίτις μετά από τρία χρόνια επιστρέφει στην φάση των playoffs όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα με μειονέκτημα έδρας.

Από ξεκίνημά του παιχνιδιού οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Ζαλγκίρις να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα ενός πόντους (18-19). Η Μπάγερν στο 2ο δεκάλεπτο έτρεξε ένα επιμέρους 20-15 και έκλεισε το ημίχρονο με +4 (38-34).

Με άλλη ενέργεια μπήκε η Ζαλγκίρις στην επανάληψη παίρνοντας ξανά τα ηνία του σκορ με 47-51. Η Μπάγερν 4’ πριν το τελος απάντησε και φέρνοντας την διαφορά στον πόντο 65-64. Ο Λεκαβίτσιους δεν το άφησε έτσι… με πέντε αναπάντητους πόντους χάρισε την νίκη στην ομάδα του 80-83.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-34, 47-51, 80-83.