Κεντρική Basket League Λαύριο – Κολοσσός 83-97

Λαύριο – Κολοσσός 83-97

Κολοσσός

Στην 7η θέση τερμάτισε την κανονική περίοδο ο Κολοσσός.

Ο Κολοσσός με κορυφαίους παίκτες του Σμιθ και Γιαννόπουλο, νίκησε το Λαύριο στο κλειστό της Λαυρεωτικής με 97-83. Η ομάδα της Ρόδου έκλεισε την κανονική περίοδο στην 7η θέση.

Την αναμέτρηση άνοιξε το Λαύριο το οποίο στα πρώτα λεπτά έιχε διαμορφώσει το 7-4. Ο Κολοσσός έχοντας καλύτερο καλύτερο επιθετικό ρυθμό, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και έπειτα να κλέισει το 1ο δεκάλεπτο με 22-27.

Οι Ροδίτες, με ηγέτη τον Χάρη Γιαννόπουλο είχε τον απόλυτο έλεγχο, φτάνοντας την διαφορά στους +11 (44-33). Οι γηπεδούχοι με τον Λαντζεβάιν μείωσαν την διαφορά (44-41). Το ημίχρονο έκλεισε με 46-41.

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν και πολλά…. Ο Κολοσσός έφτασε την διαφορά σε δηφίο αριθμό. Όσο έψαχναν λύσεις οι γηπεδούχοι, οι Ρόδιτες με τον Κόφι έσφιγγαν ακόμη περισσότερο τα λουριά. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν άφησε πολλά περιθώρια στο Λάυριο, επικράτησε με 97-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 41-46, 65-74, 83-97.