Κεντρική Basket League Κολοσσός – Παναθηναϊκός 47-89

Κολοσσός – Παναθηναϊκός 47-89

Παναθηναϊκός

Σαρωτικός ο Παναθηναϊκός στη Ρόδο.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό στη Ρόδο. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να επικρατήσουν με 89-47 του Κολοσσού Ρόδου και προκρίθηκαν στα ημιτελικά της Basket League.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Ιορδάνου στο 09:40, ενώ είχε ακολουθήσει ένα τρίποντο του Μορέιρα. Η πρώτη εύστοχη επίθεση του Παναθηναϊκού ήταν με τρίποντο του Μποχωρίδη στο 07:03 για το 4-3, ενώ με τρίποντο του Γκριγκόνις, οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα στο 06:22.

Ο Κολοσσός που είχε πολύ καλή παρουσία στο πρώτο δεκάλεπτο, στο 03:43, είχε πάρει το προβάδισμα με 12-10 χάρις σε δίποντο του Κένταλ, ενώ με τρίποντο του ίδιου παίκτη είχε γίνει το 15-10. Οι γηπεδούχοι, είχαν καταφέρει να έχουν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με 21-13, με βολές του Γιαννόπουλου, μία διαφορά που ήταν η μεγαλύτερη στο ματς.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι πρώτοι πόντοι είχαν μπει στο 09:18 με βολές του Γκουντάιτις. Με ακόμη δύο εύστοχες επιθέσεις, ο Παναθηναϊκός είχε μειώσει σε 21-19 στο 07:44, με τους Ροδίτες να πετυχαίνουν τους πρώτους τους πόντους στην περίοδο, στο 05:43 με τον Κένταλ για το 23-19.

Οι γηπεδούχοι στο 03:08 κρατούσαν τη διαφορά στους τέσσερεις (27-23), αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα εξαιρετικό σερί 9-0 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου είχε το προβάδισμα με 32-27.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Πονίτκα στο 09:40 για το 34-27. Όχι μόνο αυτό, αλλά ο Παναθηναϊκός συνεχίζοντας το εξαιρετικό σερί που είχε χτίσει από τα τέλη της δεύτερης περιόδου, στο 08:02, ήταν μπροστά με 45-27.

Οι πρώτοι πόντοι του Κολοσσού στο δεύτερο ημίχρονο ήταν με τον Ιορδάνου στο 07:41 για το 29-45. Οι «πράσινοι» που είχαν την κυριαρχία του αγώνα και έδειχναν ότι θα φτάσουν με άνεση στη νίκη, στο 05:51, είχα αυξήσει τη διαφορά στους 23, μετά από τρίποντο του Ουίλιαμς (31-54).

Η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, ήταν στο 02:16, όταν ο Γκριγκόνις είχε κάνει το 64-38. Το καλύτερο που είχε καταφέρει ο Κολοσσός πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, ήταν να μειώσει σε 40-64.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Γιώργος Καλαϊτζάκης για το 67-41, ενώ είχαν ακολουθήσει άλλες δύο εύστοχες επιθέσεις για τον Παναθηναϊκό, για το 76-45

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 27-32, 27-54, 40-66, 47-89

Δείτε εδώ το στατιστικό του αγώνα:

Περισσότερα από Παναγιώτης Ραμαντάνης

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …