Κεντρική Basket League Κολοσσός – Άρης 96-90

Κολοσσός – Άρης 96-90

kolosaris e1680361833373

Έχει φόντο τα πλέι oφ ο Κολοσσός.

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι γεμάτο ανατροπές, ο Κολοσσός επικράτησε του Άρη με 96-90 για την 21η αγωνιστική της Basket League, έχοντας φόντο τα playoffs.

Δυναμικά μπήκε στο παρκέ η ομάδα της Θεσσαλονίκης, στα πρώτα 4΄ είχε σημειώσει το +5 (5-10). Οι Ροδίτες στο 6΄ μείωσαν θεαματατικά τη διαφορά (15-16). Ο Τολιόπουλος έκλεισε την 1η περίοδο με 15-18.

Με τα διαδοχικά καλάθια του Μορέιρα, ο Κολοσσός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (25-23). Με Νότε και Νετζήπογλου, ο Άρης αντέδρασε άμεσα διαμορφώνοντας το (25-28). Οι γηπεδούχοι όμως, τρέχοντας ένα σερί 8-0 (35-30) και με το «πόδι πατημένο στο γκάζι», εφύγαν για τα αποδυτήρια με +9 (41-32).

Ο Κολοσσός στην επανάληψη κατάφερε να διατηρήσει το ελαφρύ προβάδισμα που είχε χτίσει (45-43). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη με εύστοχο τρίποντο του Φίλλιου διαμόρφωσε το 52-53. Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε «θρίλερ» με το δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο 58-58.

Με Ντίξον και Σμιθ η ομάδα της Ρόδου πήρε ξανά τα ηνία του σκορ στα χέρια της (71-64). Ο Χατζηνικόλας έστειλε τη διαφορά στους +13 (81-68). Ο Άρης βρήκε λύσεις με τους Τολιόπουλο και Μήτρου-Λονγκ μείωσε τη διαφορά (85-78). Οι δύο ομάδες στο τελευταίο λεπτό ήταν πολύ κοντά στο σκορ (94-90). Ο χρόνος όμως δεν ήταν με το μέρος του Άρη, ο Κολοσσός με τις εύστοχες βολές του Ντίξον πήρε τη νίκη με 96-90.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 41-32, 58-58, 96-90.